Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Bibliotekoje esančios duomenų bazės – turtas, kuriuo naudotis gali visi

Bibliotekoje esančios duomenų bazės – turtas, kuriuo naudotis gali visi

Bibliotekos jau senokai nebėra tik vieta, kur galima ateiti paskaityti arba pasiskolinti leidinių. Čia vyksta įvairiausi renginiai, mokymai, edukacijos. Šįkart norime atkreipti Jūsų dėmesį į mūsų bibliotekos prenumeruojamas ir laisvos prieigos duomenų bazes. Kas tai yra ir kodėl jos gali būti mums naudingos, kalbiname Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro vyresniąją bibliografę-konsultantę Danguolę Dainienę.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje yra galimybė naudotis nemokamomis duomenų bazėmis. Ar galite populiariai paaiškinti, kas tai yra?

Plačiąja prasme duomenų bazės – tai tam tikru būdu sutvarkytas duomenų rinkinys, kuriame galima atlikti paiešką. Bibliotekos prenumeruojamos duomenų bazės kaupia informaciją apie žurnalų, laikraščių straipsnius, konferencijų pranešimus, knygų apžvalgas, garso ir vaizdo dokumentus, žemėlapius ir kt. dokumentus. Labiausiai šie informacijos ištekliai naudingi mokymuisi ir studijoms, kadangi rašant darbus iš studentų reikalaujama naujausių straipsnių iš pasaulinių informacijos šaltinių. O duomenų bazėse kaip tik ir kaupiama naujausia ir patikima informacija. Informacijos, kuri pateikiama duomenų bazėse, paprastai internete naudodamiesi paieškos sistema nerasite.

Iš pirmo žvilgsnio gali susidaryti įspūdis, kad duomenų bazės yra skirtos tik studijuojančiam arba akademinių žinių ieškančiam žmogui, kuris gilinasi į tam tikrą profesinę sritį. O gal nebūtinai, gal kiekvienas smalsus žmogus gali jose rasti sau naudingų dalykų?

Kiekvienas žmogus, kuris yra smalsus ir gerai skaito anglų kalba (daugiausiai straipsnių yra anglų k.) duomenų bazėse gali rasti sau vertingos ir įdomios  informacijos. Pvz. EBSCO duomenų bazėje yra daug straipsnių iš medicinos, vadybos, o kas mėgsta klausytis muzikos, gali naudotis „Naxos Music Library“ duomenų baze.

„Naxos Music Library“ duomenų bazę vienas mano bičiulis yra pavadinęs klasikinės muzikos lobynu. Ar galite šiek tiek papasakoti apie ją?

„Naxos Music Library“ duomenų baze gali naudotis visi, mėgstantys klausytis geros, kokybiškos muzikos. Čia be klasikinės muzikos rasite ir populiariosios, roko, džiazo, folklorinės muzikos įrašų. Tai yra iš tiesų išsami muzikos duomenų bazė, kurioje pateikiami įvairių žanrų muzikos įrašai. Čia rasite trumpas kompozitorių ir atlikėjų biografijas, muzikos terminų žodyną ir kitą informaciją. Vienu metu duomenų baze gali naudotis 6 vartotojai. Jeigu norėsite muzikos klausytis namie, suteiksime jums prisijungimo slaptažodį, tereikia kreiptis į bibliotekininką.

Mūsų bibliotekos interneto svetainėje (www.amb.lt/Pažinkime/Duomenų bazės) yra išvardintos ir apibūdintos visos duomenų bazės. Prie kai kurių jų yra prierašas, kad „prieiga laisva“. Ką tai reiškia?

Jeigu prie bazių nurodyta, kad yra laisva prieiga, reiškia kiekvienas norintis pasinaudoti šia duomenų baze gali laisvai prisijungti be slaptažodžių ir iš bet kurios pasaulio vietos. Tokios duomenų bazės yra E. Paveldas, Lituanistika, Lietuvos periodinės spaudos straipsnių bazės archyvas 1994–2002 m., Mykolo Romerio universiteto elektroninės knygos, Mykolo Romerio universiteto mokslo žurnalai, NATO e-Library ir kitos. Visą jų sąrašą rasite www.amb.lt/Pažinkime/Duomenų bazės

Kokiomis duomenų bazėmis galima naudotis tik prisijungus kompiuteriais mūsų bibliotekoje? O gal kai kuriais atvejais numatyta galimybė gauti prisijungimo slaptažodį ir jungtis iš namų?

Iš bibliotekos kompiuterių galima prisijungti prie visų mūsų svetainėje nurodytų duomenų bazių. Jeigu prie bazės parašyta, kad suteikiami individualūs prisijungimo slaptažodžiai, kreipkitės į bibliotekos darbuotojus „Infotekoje“ (II aukšte)  ir jums bus suteikti prisijungimai, kad galėtumėte prisijungti ir iš namų.

Kokioms kalbomis yra pateikiama informacija duomenų bazėse? Ar galima jomis naudotis nemokant anglų kalbos?

 Duomenų bazės daugiausiai yra anglų kalba. EBSCO bazėje jūs rasite straipsnių įvairiomis kalbomis. Dažnai lankytojai nustemba sužinoję, kad šioje bazėje  yra  straipsnių ir lietuvių kalba iš serialinių leidinių kultūros, meno, istorijos, medicinos ir  kt. klausimais.

Tokios duomenų bazės kaip EBSCO, Taylor & Francis arba Emerald pateikia viso teksto mokslinius straipsnius. Ar prisijungus prie jų yra galimybė tik skaityti, ar dominantį straipsnį galima parsisiųsti sau?

Prenumeruojamose duomenų bazėse EBSCO, Taylor & Francis arba Emerald  yra viso teksto straipsniai iš mokslinių žurnalų. Juos galima atsisiųsti į savo kompiuterį, nusisiųsti į el. paštą, atsispausdinti, pasirinkti citavimo stilių.

Kur kreiptis skaitytojui, kuris susidomėjo mūsų bibliotekos prenumeruojamomis bazėmis ir norėtų jomis pasinaudoti?

Jeigu lankytojas susidomėjo bibliotekos prenumeruojamomis duomenų bazėmis,  jis visada gali kreiptis į „Infotekos“ darbuotojus, kurie parodys kaip susirasti informaciją, paaiškins kaip prisijungti, kaip gauti, jeigu suteikta galimybė,  prisijungimo slaptažodžius.  Kviečiame visus susidomėjusius ateiti į biblioteką ir pasinaudoti nemokamomis duomenų bazėmis.

3 duomenų bazės, kurias rekomenduojame išbandyti:

EBSCO

Tai viso teksto mokslinių straipsnių duomenų bazių paketas, pasiūlytas Lietuvai kaip EIFL projekto dalyvei. Temos: humanitariniai, socialiniai mokslai, medicina, sveikatos apsauga ir kt. Norintys naudotis šia duomenų baze gali jungtis ir iš bibliotekos kompiuterių, ir iš namų. Norintiems naudotis duomenų baze ne bibliotekoje, suteikiami individualūs prisijungimo slaptažodžiai. Kreiptis į Infotekos darbuotoją arba el. paštu [email protected].

NAXOS Music Library 

Duomenų bazę sudaro klasikinės, džiazo, roko ir kitų muzikos žanrų kūriniai, žinomų pasaulio garso įrašų studijų įrašai, atlikėjų biografijos, terminų žodynai, interaktyvūs muzikos kursai, tiriamieji darbai ir kt. „Naxos Music Library“ duomenys prieinami išmaniuosiuose telefonuose – tereikia atsisiųsti mobiliąją programėlę NML, kuria galėsite kurti grojaraščius, turėsite prieigą prie beveik 1,5 milijono įrašų ir galėsite klausytis muzikos bet kurioje vietoje.

„Vyturio“ elektroninė biblioteka

Joje rasite 400 svarbiausių elektroninių knygų mokyklai ir laisvalaikiui, atrinktų pagal amžių ir temas. „Vyturio“ bibliotekos knygas kruopščiai atrinko vaikų literatūros ekspertai ir patys vaikai. Prieiga prie „Vyturio“ galima iš mobilių įrenginių ar kompiuterių, tereikia registracijos metu lauke „dovanos kodas” įvesti specialų kodą. Kodo teiraukitės mūsų Vaikų bibliotekoje.

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas