Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kaip pasikeitėme per paskutiniuosius dešimtmečius?

Kaip pasikeitėme per paskutiniuosius dešimtmečius?
Šių metų Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės šūkis buvo „Kaip pasikeitėme per 20 metų?“. Šį klausimą nusprendėme užduoti kolegoms, kurie savo akimis matė didžiulius bibliotekų pokyčius per paskutiniuosius dešimtmečius ir patys prie jų prisidėjo.
 
Rūta Skorupskaitė, SAC Kultūrinių renginių organizatorė:

„Gražus sutapimas – šiemet dvidešimt metų, kaip bibliotekoje organizuoju renginius. Kas pasikeitė? Atrodo, kad nedaug kas. Matau tuos pačius žmones, ateinančius į renginius, yra tų pačių žmonių, kurie jau penkiolika metų lanko Skaitytojų klubą. Netgi aktoriai, rašytojai, poetai, muzikantai, dailininkai, su kuriais susipažinau bibliotekoje rengdama pirmuosius renginius, su jais ir toliau kuriame programas, organizuojame renginius, rengiame parodas. Tai, manau, yra pati didžiausia vertybė. 

Tačiau iš tiesų pasikeitė: daugiau galimybių bendradarbiauti su kitomis kūrybinėmis ir užsienio organizacijomis, atsirado naujų techninių priemonių, paįvairinančių, papildančių renginius, atsirado naujų renginių formų, edukacinių veiklų ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

O didžiausias pasikeitimas mūsų bibliotekoje, kad renginiai vyksta atnaujintose, išpuoselėtose patalpose ir tai suteikia kiekvienam susitikimui su rašytoju, poetu ar muzikantu naujos kokybės ir šventiškumo.“

Daiva Kiminaitė, SAC vyriausioji informacinio raštingumo koordinatorė:

„Biblioteka tapo vilniečių bendruomenės skaitmeninio raštingumo ugdymo centru. Nuo 2009 metų, kada kompiuterinio raštingumo mokymai kartu su „Bibliotekos pažangai“ projektu veržte įsiveržė į Bibliotekos gyvenimą, mes – Bibliotekos darbuotojai, skaitmeninio raštingumo pagrindų (ir ne tik!) išmokėme daugiau nei du su puse tūkstančio vilniečių. Be šios veiklos – nebeįsivaizduojamas Bibliotekos gyvenimas.“

Karmela Rudaitienė, SAC Austrų ir šveicarų literatūros skaityklos vyriausioji bibliotekininkė

„Austrų ir šveicarų skaitykloje veikia jau kelios edukacinės vokiečių kalbos programos, lankosi austrų ir šveicarų rašytojai. Lietuvos ir Austrijos draugija bibliotekoje organizuoja susitikimus su svečiais iš Austrijos, koncertus bei kultūrinius renginius.  Biblioteka yra vokiečių kalbos mylėtojų bei austrų ir šveicarų kultūros gerbėjų susitikimo vieta.“

Petras ZurlysRegiono bibliotekų metodikos ir vadybos centro vadovas:

„Biblioteka keitėsi taip, kaip keitėsi visa Lietuva. Mes laisvėjome ir tvirtėjome. Skaitytojai mus palaikė ir skatino ieškoti naujų darbo formų. Pavyko užmegzti glaudžius ryšius su regiono bibliotekomis. Visus tuos 20 metų stengėmės žengti koja kojon su gyvenimu ir būti reikalingi bendruomenei. Šių metų pradžioje vidutiniškai tūkstantis lankytojų per dieną – tą tik patvirtina.“

Reda Steniulienė, IIC Dokumentų komplektavimo vyriausioji bibliotekininkė:

„Prieš 20 metų biblioteka buvo knygos. Dabar biblioteka – ir susitikimų, mokymų, edukacijų vieta, kurie vyksta renovuotose patalpose. Per 20 metų pasikeitė bibliotekinių procesų technologijos – įdiegtas LIBIS. Skaitytojai labai greitai (kas buvo neįmanoma prieš 20 metų) gali rasti ir užsisakyti bibliotekoje esančius dokumentus. O jų mūsų bibliotekoje yra apie 430 000 fizinių vienetų. Ir įvairiausių rūšių: nuo knygų iki CD, nuo kartografinių – iki DB. Vien knygų bibliotekoje – 8 km!“

 Zita Tiukšienė, SAC vyriausioji bibliografė

„Labiausiai pasikeitė bibliotekininkai! Pirmiausia – įgytos kompiuterinio raštingumo kompetencijos. Gana anksti į biblioteką atėjo internetas – dar 1998 m. buvo įkurta Informacijos skaitykla. Buvome pašaukti keistis: mokytis ir mokyti savo lankytojus. Tiesiog perversmas įvyko 2008–2013 metais. Tada buvo vykdomas projektas "Bibliotekos pažangai", kuris aprūpino kompiuteriais, įgalino žymiai geriau naudotis informacinių technologijų galimybėmis, greičiau rasti naudingą informaciją, bendrauti. Daug mūsų bibliotekininkų kėlė kvalifikaciją. Kai išmokome patys – mokėme skaitytojus. Technologijos atėjo į visas bibliotekos darbo sritis. Štai, jau nuo 2008 m. bibliografai rengia kraštotyros duomenų bazę Vilnijos vartai Vilniaus apskrities kraštotyra, pasiekiamą internetu. Bibliotekininkų darbas pasitarnauja visuomenės pažangai“.

 

Septyniasdešimtmečio proga mūsų bibliotekai sveikinimus siunčia bibliotekos partnerės iš įvairių šalių, su kuriomis mus suvedė projektai ir sieja kolegiška bičiulystė.

Kärdla miesto bibliotekos (Estija) direktorė Annely Veevo

„Džiaugiamės, kad esame jūsų bibliotekos draugai ir galime kartu dalyvauti įvairiuose projektuose. Tikimės, kad taip bus toliau. 70 metų - dar jaunas amžius bibliotekai, bet nėra labai senas, jog negalėtumėte priimti šiuolaikiškų sprendimų. Linkime sveikatos: fizinės pastatams ir dvasinėms darbuotojams. Būkite atviri naujovėms ir viskam, ką jums siūlo dabartis“.

Aruco savivaldybės bibliotekos (Ispanija) vadovė Loly León

„Jūsų bibliotekai linkime dar 70 metų būti susitikimų ir skaitymo vieta. Norėtume dar kartą pas jus apsilankyti!“

Kranj viešosios bibliotekos (Slovėnija) direktoriaus pavaduotoja Maja Vunšek

„Kranj miesto biblioteka prieš trejus metus šventė 70-ąjį gimtadienį. Atsižvelgiant į abiejų šalių istoriją ir atsinaujinimo periodą po Antrojo pasaulinio karo, turėtume didžiuotis, kad abiejų bibliotekų egzistavimui ir reikalingumui nėra abejonių. Vienintelis klausimas - kokia yra nauja viešųjų bibliotekų misija šių dienų Europoje ir pasaulyje?  Nuoširdžiai sveikinu biblioteką su garbingu jubiliejumi. Nebijokite naujų iššūkių ir būkite smalsūs.“

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba