lt

„BALTIJOS PEGASAS“ JAUNOJI LENKŲ POEZIJA IŠ VILNIAUS

Didžioji salė

Tęsiant ciklą „Susitikimai su lenkiška knyga“, Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Tautinių mažumų departamentu, Lietuvos lenkų literatų draugija Vilniuje ir Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka kviečia į susitikimą su jaunaja lenkų poezija iš Vilniaus.

Lietuvoje nuo amžių kuriama poezija lenkų kalba. Tačiau šiuolaikinė lenkiška Lietuvoje kuriama literatūra dar neseniai buvo praktiškai nežinoma lietuvių skaitytojams. Vilniaus krašto lenkų poetai savo kūrybą daugiausiai publikavo ir skelbė Lenkijoje. Visai neseniai su Lietuvos oficialių institucijų finansine parama Vilniuje dienos šviesą išvydo keturi debiutiniai vietinių lenkų poezijos tomai. Pirmą kartą greta poezijos originalo kalba yra pateikiami ir vertimai į lietuvių kalbą.

2018 metais Lietuvos lenkų literatų draugija Vilniuje Tautinių mažumų departamento paskelbtam konkursui pateikė projektą išleisti keturis debiutinius jaunųjų Vilniaus krašto lenkų poetų poezijos rinkinius. Projektui gavus finansavimą, metų pabaigoje knygos išvydo dienos šviesą leidykloje Jusida. Išleistų knygų autoriai aktyviai dalyvauja literatūriniame Vilniaus gyvenime, verčia į lenkų kalbą lietuvių kolegų kūrinius.

Susitikime bus pristatyti:

  • Miroslava Bartoševič (Mirosława Bartoszewicz). Autorė debiutuoja poezijos tomu: I pieśń gdzieś leci ode mnie echowa…, įkvėptu Juliuszo Słowackio, kurio eilėraščio fragmentas įkvėpė knygos pavadinimą. Pagal išsilavinimą bibliotekininkė, dirba Rudaminos bibliotekoje. Jau kelerius metus aktyviai dalyvauja lenkiškame literatūriniame Vilniaus gyvenime. Neseniai ėmėsi sėkmingos lietuvių poezijos vertimų į lenkų kalbą veiklos.
  • Dominika Olicka. Tai jauniausia iš pristatomų kūrėjų poetė debiutuoja tomu Podróż długa jak życie (Kelionė ilga kaip gyvenimas). Autorė studijuoja indologiją, domisi Pietų Azijos kultūra ir šie pomėgiai atsispindi jos poetinėje kūryboje.
  • Kristina Užėnaitė (Krystyna Užėnaitė) – rinkinio Na strunach duszy (Sielos stygomis) autorė, dailininkė. Taip pat veikia menininkų, daugiausiai lenkų kilmės dailininkų draugijoje „Elipsa“. Sėkmingai jungia pomėgį literatūrai ir vizualiesiems menams.
  • Viačeslav Zenkevič (Wiaczesław Zienkiewicz) – mokytojas, dainuojamosios poezijos tekstų autorius ir atlikėjas. Kūrėjas ilgai laukė literatūrinio debiuto, iki šiol buvo žinomas daugiau kaip pramoginės muzikos atlikėjas. Pirmoji autoriaus knyga pavadinta Wśród kwiatów zimnych gwiazd (Tarp šaltų žvaigzdžių žiedų).

Apie jaunuosius poetus ir jų kūrybą papasakos Vytauto Didžiojo universiteto polonistė dr. Halina Turkevič (Halina Turkiewicz), šių leidinių konsultantė filologiniais klausimais. Kūrinius lenkų ir lietuvių kalba pristatys patys autoriai. Rišard Brižis (Ryszard Bryżys) ir Faustina Zavalska (Faustyna Zawalska) atliks dainas, sukurtas pagal pasirinktus pristatomų rinkinių eilėraščius. Viačeslav Zenkevič (Wiaczesław Zienkiewicz) atliks muzikines kompozicijas, sukurtas pagal savo poeziją.

Susitikimas lenkų ir lietuvių kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės, Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.

Susisiekite:
Kontaktinis asmuo: Edita Sėdaitytė
Skaitymo festivalis
Bibliotekos rekonstrukcija
Mickevičiana
Vilnijos vartai
Knygų lobis
Bibliotekos pažangai 2
Saugokduomenis.lt
Interaktyvi biblioteka
Epaveldas
Knygos per penki TV