Tarptautinės parodos „Tikėti ar netikėti: sąmokslo teorijos“katalogas trumpai ir aiškiai atskleidžia intriguojantį sąmokslo teorijų pasaulį, kuriame dažnai išnyksta riba tarp realybės ir fikcijos, ir kartu kviečiama atsigręžti atgal bei pasidomėti, kada ir kokiomis aplinkybėmis gimė ir sklido vienokios ar kitokios teorijos.
Vystantis technologijoms, atsiradus internetui, sąmokslo teorijos ėmė plisti po pasaulį geometrine progresija. Tačiau jau nuo pat viduramžių sąmokslo teorijomis apipinta begalė dalykų: žydų tauta, raganos ir raganiai, kiek vėliau – masonai ir iliuminatai, XX amžiuje – Holokaustas, Šaltojo karo laikai, XXI amžiuje – Rugsėjo 11-osios įvykiai JAV, Covid-19 pandemija, klimato kaita. Sąmokslo teorijos skaičiuojamos šimtais – visų jų išvardyti neįmanoma. Bet ar kada teko susimąstyti, kokios šių teorijų ištakos? Vienas jau atpažįstame, kitas – tik pradedame atpažinti. Vienos gyvavo tik tam tikrą laikotarpį, apie jas žinome iš vadovėlių ar senelių pasakojimų, kitos – nemarios ar dar tik kuriasi.
Išleido Lietuvos nacionalinis muziejus (2023), anglų k. vertimas – Darius Sužiedėlis.
Komentarai
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. +370 5 262 5570, el. paštas: [email protected] Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai