Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Skaitmeninė savaitė 2020: mąstykime kritiškai!

Skaitmeninė savaitė 2020: mąstykime kritiškai!

2020 m. Skaitmeninė savaitė (angl. All Digital Week) Europos šalyse skelbiama kovo 23 – 29 dienomis. ALL DIGITAL savaitė savo renginiais siekia paskatinti europiečius nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, kad galėtų visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime ir gautų naudos iš skaitmeninės transformacijos.

„Jau dešimtą kartą Europoje vykstanti Skaitmeninė savaitė šiais metais yra visiems itin aktuali. Šiandieninio nerimo ir informacijos gausos aplinkoje ji kaip niekad anksčiau padeda atskleisti, kokie svarbūs šiuolaikiniam žmogui yra skaitmeniniai įgūdžiai tiek darbe, tiek kasdieniame gyvenime, kiek daug veiklų galime atlikti internete išvengdami tiesioginio kontakto“, – sako asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Loreta Križinauskienė.

Svarbiausia asmens kompetencija

Neatsitiktinai šių metų Skaitmeninės savaitės pagrindinė tema yra kritinio mąstymo ugdymas. Šiandien kritinis mąstymas laikomas bene pagrindine asmens kompetencija, kuri savo svarba prilygsta skaitymui ar rašymui, tačiau šis įgūdis privalo būti nuolat tobulinamas.

Būtent kritinis mąstymas geriausiai padeda atsispirti informacinėms atakoms. Tačiau jas atpažinti tikrovėje nėra lengva. Vertėtų atkreipti dėmesį į ekspertų patarimus, tam sukurtas testą, kuriuo galite pasitikrinti, ar mąstote kritiškai. Testą atlikti galima ČIA.

12 kritinio mąstymo patarimų

Kas skiria propagandą nuo kitų pranešimų, kurie taip pat siekia formuoti auditorijos nuomonę, pavyzdžiui, reklamos? Šis nelengvas klausimas užduodamas nuolat ir vieno atsakymo į jį nėra. Svarbu žinoti, kad propagandos tikslai perduodant žinutes nėra atskleidžiami, jie net slepiami. Tačiau kaip tai suprasti skaitant, klausant ar stebint vieną ar kitą media turinį?

Skaitmeninė savaitė pristato 12 kritinio mąstymo patarimų:

  • įvertinkite informacijos aplinką;
  • įvertinkite informacijos autorių;
  • įvertinkite informacijos šaltinius;
  • pasitikrinkite kituose informacijos šaltiniuose;
  • neplatinkite nepatikimos informacijos;
  • nepasiduokite spaudimui; suabejokite;
  • nesidalinkite informacija, kuria galėtų pasinaudoti įsilaužėliai;
  • įvertinkite, ar informacija nėra šališka;
  • elkitės apgalvotai socialiniuose tinkluose;
  • nepasitikėkite bet kuo socialiniuose tinkluose;
  • būkite atsargus socialiniuose tinkluose.

Visus paaiškinimus, kaip patarimus pritaikyti praktiškai ir kokius sau klausimus reikėtų užduoti analizuojant turinį, rasite svetainėje prisijungusi.lt.

Nauji iššūkiai skaitmeninėje erdvėje

Skaitmeninių technologijų raida sukėlė ir kokybinių pokyčių informacijos erdvėje. Atsirado ir egzistuoja naujų, iki tol nenaudotų, informacijos formų: socialiniai tinklai, dirbtinis intelektas ir panašiai. Apie priklausomybes nuo informacijos formų, moralines bei teisines jų kolizijas kovo 26 dieną 11 val. bus kalbama interaktyvioje diskusijoje „Kritiškai (ne) mąstau“. Didėjant skaitmeninių naujienų įtakai yra labai svarbu suvaldyti mus pasiekiančius informacijos srautus ir gebėti atskirti kas tikra, o kas ne. Viena iš didžiausių šių laikų problemų internete yra melagienos (ang. Fake news) – jomis yra naudojamasi siekiant manipuliuoti mases. Tam, kad galėtume atsirinkti informaciją mums reikalingas kritinis mąstymas. Jis mums padeda adekvačiai įvertinti informacijos gausą ir mąstyti savarankiškai. Šiame pokalbyje sužinosime kas yra tos melagienos, kaip netapti medijų įkaitais, ir kaip jas naudingai išnaudoti savo tikslams. Pokalbio dalyviai: KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto docentas dr. Nerijus Čepulis ir žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Aurelijus Katkevičius.

Taip pat kovo 26 dieną 12 val. vyks virtuali diskusija „Dirbtinis intelektas“. Diskusijoje  advokatų profesinės bendrijos WINT partneris, advokatas Andrius Iškauskas ir Argyle.io startuolio technologijų vadovas ir bendraįkūrejas, Lietuvos Dirbtinio Intelekto Asociacijos Prezidentas Audrius Zujus paaiškins kaip pažinti dirbtinį intelektą, koks jo teisinis reguliavimas šiandien ir kaip jį panaudoti technologinei kūrybai ir pažangai. Diskusijos moderatorius Aurelijus Katkevičius.

 Abi šias tiesiogines transliacijas galima stebėti internetu prisijungusi.lt.

.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas