Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Pažintis su unikaliu kazachų stalo žaidimu

Pažintis su unikaliu kazachų stalo žaidimu

„Togyzkumalakai“ – vienas seniausių žmonijos istorijoje intelektinių žaidimų Kazachstano ambasados iniciatyva atkeliauja į Lietuvą! Vasario 1 dieną 12 valandą Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojosios bibliotekos Didžiojoje salėje vyks kazachų loginio-strateginio žaidimo „Togyzkumalakai“ pristatymas ir susitikimas su šio žaidimo pasaulio čempionu Serik Aktajev.

Žaidimo taisyklės yra labai paprastos, bet žaidimas dinamiškas, reikalaujantis atidumo, loginio ir strateginio mąstymo. Žaidimas priskiriamas stalo žaidimų kategorijai (kaip ir šachmatai, šaškės, nardai) ir skirtas visoms amžiaus kategorijoms (nuo vaikų iki suaugusių).

Lietuvoje sausio 29 - vasario 4 dienomis Kazachstano Respublikos ambasados kvietimu viešės šio žaidimo pasaulio čempionas Serik Aktajev. Vasario 1 dieną jis atvyks į biblioteką ir supažindins su šiuo tikrai įdomiu, senoviniu kazachų piemenų mėgtu žaidimu.

Įdomu, kad šis žaidimas prieš kelerius metus buvo pristatytas Latvijoje ir labai išpopuliarėjo, ten reguliariai rengiamos varžybos. Tikimasi, kad jis išpopuliarės ir Lietuvoje. Kartu su Kazachstano ambasada planuojama rengti šio žaidimo varžybas, surinkti komandą, kuri galėtų dalyvauti kituose turnyruose.

Unikalaus žaidimo istorija 

„Togyzkumalakai“ išvertus iš kazachų kalbos reiškia devynios spiros. Tai vienas seniausių žmonijos istorijoje intelektinių žaidimų, kurį žaidė kazachų čabãnai (piemenys). Šiais laikais žaidimas persikėlė į namus, spiras pakeitė kauliukai arba stikliniai rutuliukai, tačiau išliko senasis istorinis rutuliukų pavadinimas – kumalakai (spiros).

Šis loginis stalo žaidimas lavina matematinį ir strateginį mąstymą bei vizualiąją atmintį ir drausmę. Žaidžiant prireikia visų keturių pagrindinių aritmetikos veiksmų. Žaidimas grindžiamas ne tik gebėjimu greitai apskaičiuoti, bet ir taktika. Ne veltui šį žaidimą dar vadina „čabanų algebra“. Žaidimas priskiriamas dviejų žaidėjų žaidžiamų žaidimų grupei. Seniausia šio žaidimo lenta, iškalta didžiuliame akmenyje, saugoma Toraze, Karachano mauzoliejuje (Kazachstane).  Yra žinoma, kad kazachų rašytinės literatūros pradininkas Abajus Kunanbajuly (1845–1904) buvo entuziastingas šio žaidimo gerbėjas. Pirmasis „Togyzkumalakai“ žaidimo čempionatas Kazachstane  surengtas 1948 metais ir nuo to laiko žaidimo populiarumas sparčiai auga.

2006 metais čempionatas buvo surengtas Londone vykusios olimpiados Mindsports (MSO) metu. 2007 metais čempionatai buvo surengti Stambule, Prahoje, Ochridoje (Makedonija) ir Londone. Nuo 2007 metų žaidimas įtrauktas į tarptautinio šachmatų ir kitų intelektinių sporto šakų festivalio Paradubicoje (Čekija) programą. Nuo 2018 metų „Togyzkumalakai“ žaidžiama Latvijoje, o nuo 2019 – ir Lietuvoje. Žaidimą Lietuvoje platina leidykla „Žara“.

„Facebook“

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas