Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Paroda bibliotekoje, kurią apžiūrėti galite neužėję vidun

Paroda bibliotekoje, kurią apžiūrėti galite neužėję vidun

Nuo šiandien iki rugsėjo 7 dienos Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje veikia Monikos Jonuškaitės keramikos darbų paroda „Būsenos“. Menininkės darbais galima pasigrožėti net neužsukus į biblioteką – jie eksponuojami languose, žvelgiančiuose į Trakų gatvę. 

Štai ką apie savo darbus pasakoja Monika Jonuškaitė:

„Darbas „Būsenos“ yra moliniai pamąstymai apie vidinį žmogaus pasaulį ir jo vidinės būsenos tyrinėjimai. Gyvų padarų – žmogaus ar gyvūno panašumų, gyvūno apraiškų paieškos žmoguje. Svarstymai, kuo skiriasi ir kuo panaši žmogaus ir gyvūno būsena ar savijauta esant skirtingose fizinėse formose.

Išgyvenimai, įpročiai nulemia tai, kad kiekviename iš mūsų susiformuoja tik mums patiems pažįstama mąstymo, gyvenimo būdo, poelgių struktūra. Žmogus sutvertas gyventi bendrystėje, tad bendraudami nuolat ieškome tarpusavio bendrų panašumų. Dėl šios priežasties mums svarbu vieniems kitus suprasti.

Deja, ribota žmogaus emocijų raiška nulemia tai, kad labai daug neišsakyta lieka žmogaus viduje. Juk negalime pamatyti vienas kito vidinės būsenos ir suprasti kaip išties šiuo metu kitas jaučiasi. Emocijas galime atpažinti tik klausydami balsų, „skaitydami“ iš kūnų ar stebėdami veidus. Manau, kad tai maža, nes žmogaus viduje slypi kur kas daugiau.

Geriausiai kitame žmoguje suprasti pavyksta tai, kas yra mumyse ir mūsų pačių išgyventa. Tad dažnai bendraudami su aplinkiniais ir domėdamiesi vieni kitais bandome atrasti kuo panašesnius į save.

Ne kartą sukosi mintys, kad žmogaus emocijų raiška labai ribota. Bandžiau įsivaizduoti, kokie dar galėtų egzistuoti vidinio pasaulio perskaitymo ženklai. Fantazuodavau, kad žmonės, priklausomai nuo jų būsenos galėtų šviesti įvairiomis spalvomis ir skleisti atitinkamus garsus, o gal virš jų galvų, erdvėje sklandytų debesėliai su vizualiais minčių vaizdiniais.

„Būsenų” kompozicija – tai bandymas įsivaizduoti, kokias materialias formas galėtų įgauti neišreikštos emocijos. Tai lyg žvilgsnis žmogaus vidinio pasaulio link, jog būtų paprasčiau vieniems kitus suprasti, pažinti.

Kompoziciją sudaro skirtingi skulptūriniai elementai (Briedis, Stirniukas, Žiogas, Lapė, Driežas, Dinozauras, Kirminas) tuo pačiu veidu. Užmerktos akys veide vaizduoja įsijautimą į vidinį pasaulį. Kiekvienas objektas – to paties žmogaus, tik vis kitokia būsena. Iš veido mimikų jų suprasti dažnai nepavyksta, todėl veidai čia vienodi, lyg nesuprasti. Tai mano nebylūs pasakojimai formomis apie tai, kas slypi viduje.

Tad pabandykime užsimerkti, įsijausti ir įsivaizduoti kokias materialias formas galėtų įgauti vidinė būsena, susidedanti iš dvasinių, fizinių, kurie gali būti žmogui suvokiami kaip teigiami ar neigiami, potyrių“.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas