Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Mokytis informacinio raštingumo niekada ne per vėlu

Mokytis informacinio raštingumo niekada ne per vėlu

Informacinio raštingumo mokytis reikia visą gyvenimą, juk technologijos nuolat tobulėja, atsiranda vis naujų priemonių ir įrankių. Sukčiai irgi nesnaudžia – supratę, kad kai kuriems gyventojams trūksta informacinio raštingumo, naudojasi tuo ir garsiai nuskamba ne vienas atvejis, kai iš žmonių išviliojami pinigai arba socialiniuose tinkluose saugumo nesilaikantys žmonės pakliūva į jų paspęstus spąstus. Viešosios bibliotekos yra puiki erdvė žmonėms tobulinti savo informacinį raštingumą – čia įrengtos nemokamos darbo vietos su kompiuteriais, nemokamas bevielis internetas ir kvalifikuoti darbuotojai suteikia puikią galimybę.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje 2019 metų lapkričio 1 dieną baigėsi nuo 2018 metų liepos 1 dienos vyko projektas „Vilniaus regiono bendruomenių medijų ir informacinio raštingumo ugdymas bibliotekose“. Jo tikslas buvo ugdyti vyresnių ar socialinę atskirtį patiriančių asmenų medijų ir informacinio raštingumo gebėjimus, skatinti juos kritiškai vertinti ir analizuoti viešai pateikiamą informaciją, saugoti savo asmens duomenis, išnaudoti šiuolaikinių medijų teikiamas galimybes. Seminaruose ir mokymuose dalyvavo vilniečiai ir Ukmergės, Elektrėnų, Lazdijų, Druskininkų, Vilniaus rajono, Trakų, Varėnos gyventojai.

Pasibaigus projektui galime garsiai pasidžiaugti projekto sėkme ir naudingumu. Tą pagrindžia  ne tik žmonių padėkos po seminarų ir mokymų, bet ir faktai: per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį regione, įskaitant ir Vilniaus miestą, abiejų formatų mokomųjų renginių tikslinę auditoriją sudarė 1543 dalyviai, iš jų – regione mokomuosius renginius lankė 1161 gyventojas; Vilniaus mieste – 382 vilniečiai. Akivaizdu, kad
didžiąją projekto auditorijos dalį sudarė ne vilniečiai.

Pirmaisiais projekto metais bendradarbiaujant su VšĮ „Žurnalistikos centru“, dr. Vincu Grigu ir dr. Viktor Denisenko Trakų, Varėnos ir Vilniaus rajono savivaldybių viešosiose bibliotekose surengti seminarai, kurių metu gyventojai sužinojo apie netikras naujienas ir jų atpažinimą, jų neigiamą poveikį, taip pat buvo pravesti seminarai apie kritinį mąstymą ir žiniasklaidos vertinimą. Parengtas ir išleistas informacinis lankstinukas, kuriame pateikiamos pagrindinės tezės, įžvalgos ir informacija apie pavojus internete, duomenų apsaugą.

Antraisiais projekto įgyvendinimo metais seminarus vedė patyrę ekspertai – Lietuvos žurnalistikos centro direktorė dr. Džina Donauskaitė, doc. dr. Nerijus Maliukevičius, Vilniaus universiteto lektoriai dr. Viktor Denisenko ir dr. Vincas Grigas, televizijos laidų vedėja, žinoma žurnalistė Indrė Makaraitytė, žinomas žurnalistas, publicistas, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Rimvydas Valatka. Šie susitikimai buvo itin populiarūs ir salės vos talpino visus norinčiuosius.

Be seminarų buvo vykdomi ir praktiniai mokymai gyventojams, kurių temos itin aktualios šiandien. Mokymuose  „Informacijos ištekliai ir paieška“ gyventojai susipažino su patikimais, bibliotekose prieinamais informacijos ištekliais – prenumeruojamomis, testuojamomis ir nemokamomis (angl. Open Source Database) informacijos ir pilnatekstėmis duomenų bazėmis, kraštotyros informacijos internetinėmis svetainėmis, elektroniniais leidiniais ir katalogais. 

Daug dėmesio sulaukė mokymai „Socialiniai tinklai“, kurių metu pristatyti populiariausi socialiniai tinklai Facebook, Instagram, Youtube, Pinterest. Su tuo susijusi ir dar vienų mokymų tema – „Saugumas internete ir interneto etika“: kaip saugiai naudotis internetu, ką svarbu žinoti apie privatumą ir kitus duomenų tvarkymo aspektus. Mokymuose „Autorinių teisių pagrindai“ buvo analizuojami autorių teisių ir praktinių vizualiųjų menų – dailės, fotografijų, dizaino, autorių teisių įgyvendinimo klausimai ir pristatyti dažniausiai pasitaikančių autorinių teisių pažeidimų pavyzdžiai. Na, o mokymuose „Kūrybiškas naujųjų medijų naudojimas“ atėjusieji gyventojai supažindinti su įvairiais darbo internete įrankiais – Canva, BeFunk, Visme, Shotcut, VSCO, kurie padeda kūrybiškai naudotis naujosiomis medijomis.

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas