Žmogus yra gamtos dalis, o medis – geriausias jo draugas. Gruodžio 1 d. bibliotekoje buvo pristatyta Daivos Červokienės knyga „Kaip gydo medžiai. Eugenijos Šimkūnaitės ir šiandienos vaistintinkų, žolininkų patirtis ir patarimai“. Knygos autorė – žurnalistė, daugiausia rašanti sveikatos temomis. Tai trečioji jos knyga. Prieš tai yra išleidusi dvi knygas vaikams ir suaugusiems skaitytojams „XXI amžiaus Lietuvos žolininkai: kaip įveikti ligas“.
Knygos recenzentė, chemijos mokslų daktarė Ksavera Vaištarienė pasidžiaugė, kad yra tęsiama Eugenijos Šimkūnaitės tradicija, knygoje naujai atgyja žymios Lietuvos žolininkės sukaupta patirtis ir jos sudarytas medžių horoskopas tapo knygos struktūros pagrindu. Kiekviename skyriuje aprašytas to mėnesio medis: glaustai pasakojamos E. Šimkūnaitės pasakos, pateikiama informacija apie jų savybes, augavietes, cheminę sudėtį, naudojimą, išskirtinius tos rūšies individus Lietuvoje ir Europoje, jų vaizdavimo ypatumus mituose ir tautosakoje.
Visą vakarą susitikimo dalyvių stalą puošė nuo knygos autorės obels nuskintas amalas. Vakaro pabaigoje kiekvienam renginio dalyviui teko po amalo šakelę. Amalas labai domino visus susirinkusiuosius dėl savo prieštaringos prigimties – jis gydo, bet gali būti ir nuodingas, laikomas medžių kenkėjų, bet yra saugomas. VšĮ „Lietuvos arboristikos centro“ direktorius Sigitas Algis Davienis paskubėjo apginti amalą, tvirtindamas, kad gamtoje nėra nieko nereikalingo ir paprastai amalas įsiveisia ir sunaikina silpnuosius medžius. Tiesa, prie amalo plitimo labai prisideda ir žmogus bei jo veiklos sukeltas globalus atšilimas – šiltas klimatas yra palanki terpė amalui daugintis.
Žmogui medis teikia daug naudos – dalinasi savo energija, gydo mus, tačiau svarbu, kad ir žmogus nepamirštų atsidėkoti medžiams už suteiktas dovanas ir labiau rūpintis jį supančia gamta. Deja, kaip teigia arboristikos specialistas, miestuose nėra sveikų medžių, dauguma jų kenčia, o rūpintis jais reikia atsargai, kad nebūtų padaryta dar daugiau žalos. Sulos mėgėjams taip pat reikėtų žinoti, kad padarytos įpjovos geriau netvarstyti ir neblokuoti, nes tuomet medis genda iš vidaus. Padarytos žaizdos turi užsitraukti pačios, taip medžiui yra sveikiau.
Norėdami darniai sugyventi su gamta turime ne tik naudotis jos teikiamomis gėrybėmis , bet ir savo rūpesčiu atsidėkoti už padovanotas gėrybes.
Daugiau apie knyga galite pasiklausyti šiame reportaže.
Tekstas ir nuotraukos Gerdos Putnaitės
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. +370 5 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai