Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Lietuvos laisvės gynėjų diena su „Misija Sibiras‘16“

Lietuvos laisvės gynėjų diena su „Misija Sibiras‘16“

Sausio 13 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje kartu su „Misija Sibiras‘16“ dalyve Migle Lukoševičiūte minėjome Lietuvos laisvės gyvnėjų dieną. Iš karto po Laisvės premijų įteikimo ceremonijos Lietuvos Respublikos Seime atvykusi mergina spinduliavo energija bei patriotiškumu ir nekantravo pradėti susitikimą.

Lietuvai svarbią dieną vykęs renginys prasidėjo nuo istorinių faktų ir prisiminimų apie laisvės kovas bei tremtį. Buvo kalbama apie laisvę kaip duotybę jaunajai kartai, tačiau Monika įsitikinusi, kad turime niekada neužmiršti, kiek kainavo atgauti laisvę ir ją saugoti. Likusi renginio dalis buvo skirta projekto „Misija Sibiras‘16“ pristatymui. Šio projekto dalyviai, atrinkta grupelė savanorių, vyksta į įvairias vietas Sibire tvarkyti tremtinių kapų, o sugrįžę visus metus dalijasi savo patirtimi ir įspūdžiais.

Nors iš pirmo žvilgsnio šis projektas skamba kaip kupina nuotykių kelionė po šiaurinės Rusijos platybes, anot Monikos, tai tikras savęs išbandymas, kuris reikalauja daug valios bei jėgų. Nepaisant to, kad ši kelionė tikrai sudėtinga, norinčiųjų į ją vykti skaičius kasmet tik didėja. Vien šiais metais sulaukta 800 anketų, o iš jų į bandomąjį žygį buvo atrinkti 75 kandidatai, kuriems teko įveikti 50 km atstumą per įvairius pelkynus, miškus, atliekant įvairias užduotis. Po šio žygio galiausiai buvo suformuota 15 dalyvių komanda, kuri ir vyko į dviejų savaičių ekspediciją.

„Kai atėjo ta diena, kada jau buvo skelbiami atrinkti dalyviai, aš visą laiką žvilgčiojau į savo telefoną ir laukiau skambučio“ – apie tikėjimąsi būti atrinkta pasakojo Monika. Visi dalyviai labai džiaugėsi sužinoję, kad yra atrinkti, nors puikiai suvokė, kokia tai didelė atsakomybė bei iššūkis. Kai buvo jau pilnai suformuota komanda, dalyviai pradėjo pasiruošimus į ekspediciją. Jie buvo apmokomi kryždirbystės, kad vėliau kryžius galėtų gaminti Sibire. Taip pat dalyvavo akcijoje #Ištark #Išgirsk #Išsaugok, kurios metu dalyviai su kitais savanoriais, minint 75–ąsias Lietuvos gyventojų masinio trėmimo metines, perskaitė 22 000 vardų, pavardžių ir ištremtųjų likimų. „Nors ir nuvykome ten gana vėlai, tačiau mus be galo nustebino tiek daug susirinkusių žmonių, o kai skaitė visas pavardes, vienas vyras stovėjęs prie manęs pasakė, jog ką tik buvo perskaityta jo pavardė. Tokios akimirkos atima žadą ir dar labiau skatina veikti.“ – savo išgyvenimais Monika.

Antroji susitikimo dalis buvo skirta iš Igarkos parsivežtoms istorijoms. Dėmesį prikraustė vaizdingos nuotraukos bei pasakojimai, kurie ir pralinksmino, ir sukrėtė. Monika neslepia – ekspedicijoje buvo visko – ir nusivylimų, ir pervargimų, ir netgi traumų. Bemiegės naktys, 12 valandų darbas, išdainuotas visas lietuviškų dainų repertuaras, gėlo vandens trūkumas, sausainių revoliucija – tai tik maža ekspedicijos dalis, kuria Monikai pavyko pasidalinti per vienos valandos susitikimą. Misijos metu buvo gyvenama ir miegama pačiose kapinėse. Stovyklavietė buvo įkurta 50 m. nuo kapinių, tačiau kartais pavargę po darbų dalyviai miegodavo tiesiog netoli darbo vietos. Taip pat dažnai pabaigus genėti kapines ar tvarkyti kryžius, dalyviai dar turėjo filmuotis dokumentiniame filme, kurio premjera numatoma šį pavasarį.

Kadangi Monikos senelis taip pat buvo ištremtas į Sibirą, tad merginai buvo labai svarbu pamatyti ir prisiliesti prie tų vietų, apie kurias tiek daug girdėjo. Asmeniškai išgyventos emocijos ir pasakojimai buvo įtraukiantys ir skatinantys klausti bei diskutuoti. Renginyje dalyvavę Jono Pauliaus II gimnazijos moksleiviai ir kiti svečiai uždavinėjo klausimą po klausimo bei teiravosi apie galimybę patekti į projektą „Misija Sibiras“ ir tęsti šią pilietiškumą skatinančią iniciatyvą. Motyvaciją ir sugebėjimą dirbti komandoje Monika įvardino kaip svarbiausias asmenines savybes, kurių reikia siekiant dalyvauti šiame projekte ir neslėpė, kad labai norint įmanoma viskas.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas