Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kaip karantino metu dirba mūsų bibliotekos partnerės užsienyje?

Kaip karantino metu dirba mūsų bibliotekos partnerės užsienyje?

Visą pasaulį sukausčius Covid-19 pandemijai, daugelis bibliotekų buvo priverstos užverti duris. Kaip sekėsi kolegoms užsienyje dirbti šiuo nelengvu metu?  Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos tarptautinių projektų partneriai dalijasi patirtimis apie bibliotekų darbą karantino metu.

Kärdla miesto bibliotekos (Estija) direktorė Annely Veevo:

„Estijoje bibliotekų darbas organizuojamas skirtingai. Kiekviena savivaldybė sprendžia, kurios įstaigos dirbs, o kurios bus laikinai uždarytos. Hiiuma saloje bibliotekos atviros tik ribotą laiką. Siūlome „bekontaktę knygų nuomą“: skaitytojai gali rezervuoti norimą knygą telefonu, internetu (per elektroninį katalogą) arba elektroniniu paštu. Tuomet rezervuotas knygas bibliotekos darbuotojai paruošia kaip siuntas: knygos saugiai supakuojamos, ant „siuntos“ užrašomas skaitytojo vardas. Paruoštas knygas skaitytojai gali atsiimti bibliotekos vestibiulyje, netoli pagrindinių bibliotekos durų. Taip pat siūlome ir knygų išvežiojimo į namus paslaugą, tačiau ši paslauga nesulaukė skaitytojų susidomėjimo. Biblioteka neteikia kitų nuotolinių paslaugų, nes joje dirba tik keturi darbuotojai. Tačiau didžiųjų miestų bibliotekose darbas organizuojamos kitaip“.

Aruco savivaldybės bibliotekos (Ispanija) vadovė Loly León:

„Iš namų galime padaryti daugybę dalykų: atsakyti į skaitytojus dominančius klausimus elektroniniu paštu ir socialiniuose tinkluose, atnaujinti bibliotekos katalogą, planuoti kitas veiklas internete. Vykdoma speciali komunikacijos kampanija - #OpenBooks (ispanų kalba #LibrosAbiertos). Tai trumpi vaizdo įrašai, kuriuose garbaus amžiaus žmonės pasakoja istorijas ar eilėraščius bei rekomenduoja gyventojams likti namuose. Taip pat organizuojamos knygų klubas ir virtualūs susitikimai su knygų autoriais per Zoom, Jitsi Meet ir kitas platformas. Istorijų pasakojimai-video transliacijos vaikams vyksta bibliotekos socialiniuose tinkluose Facebook ir YouTube.“

Papildomos nuorodos:
Skaitymo platformos: https://canarias.ebiblio.es/opac/?locale=en#index, https://canarias.efilm.info/es/canarias/ 
Nuotolinės kūrybinės dirbtuvės: https://www.youtube.com/watch?v=K7Nwkc6A__E&feature=youtu.be

Kranj viešosios bibliotekos (Slovėnija) direktoriaus pavaduotoja Maja Vunšek:

„Kranj miesto biblioteka buvo uždaryta kovo 13 d. Tai buvo tikras šokas tiek bibliotekos vartotojams, tiek darbuotojams. Bibliotekos administracija numatė pereiti prie virtualaus bibliotekos turinio viešinimo ir reklamos. Pasikeitė darbo organizavimas, dalis darbuotojų pradėjo dirbti nuotoliniu būdu, tarpusavyje darbuotojai bendrauja per Microsoft Teams programą. Bendravimas su bibliotekos vartotojais persikėlė į socialinius tinklus, bibliotekos tinklapį, bendraujama telefonu ir elektroniniu paštu. Veiklos organizavimas remiasi ir bibliotekos darbuotojų, kurie nepriklauso rizikos grupei, darbu bibliotekoje. Jie kiekvieną dieną (3-5 darbuotojai) atsako į vartotojų skambučius ir užklausas.

Slovėnijoje veikia elektroninė biblioteka-platforma, suteikianti prieigą prie įvairių el. šaltinių– Biblos. Čia siūlomos grožinės literatūros knygos slovėnų kalba. Tiesa, norint pasiskolinti el. knygas, turi būti bent vienos viešosios bibliotekos skaitytojas. Praėjusiais metais mūsų biblioteka pasiūlė nuotolinę paslauga vartotojams, kurie pasirinko tapti bibliotekos nariais per nacionalinę bibliotekų informacinę sistemą Cobbis. Bibliotekos interneto svetainėje pateikėme instrukcijas, kaip tapti mūsų bibliotekos nariu/skaitytoju internete bei pasiūlėme dvi galimybes: nemokamą narystę su galimybe skolintis el. knygas ir atvirą prieigą prie kitų elektroninių šaltinių (laikraščių, žurnalų, duomenų bazių, įvairių sričių mokslinių straipsnių). Taip pat viešinome informaciją apie knygų skolinimąsi (prisijungimai išaugo trigubai). Biblos platformoje galima rasti ir e-knygų, skirtų pradinių ir vidurinių mokyklų moksleiviams. Po pirmosios savaitės, kai biblioteka uždaryta, lankytojams parengėme informaciją apie nemokamą prieigą prie įvairių laikraščių kolekcijų iš viso pasaulio.

Jaunieji poetai ir studentai pradėjo naują tinklalaidę (podcast) apie „Kultūrinį karantiną“. Iniciatyvą globoja mūsų biblioteka ir dvi nevyriausybinės organizacijos. Trečią karantino savaitę intensyviau reklamavome Youtube kanalą. Oficialiame kanale skelbiame įvairius renginių-diskusijų įrašus (apie dezinformaciją, mokslą, literatūrą, žurnalistiką, kraštotyrą ir kultūros paveldą). Kviečiame į virtualius pasakų skaitymus, skatiname laisvą prieigą prie filmų ir spektaklių. Bibliotekos skaitytojų klubai supažindina skaitytojus su knygų rekomendacijomis. Virtualiai bendrauta su mokslinės organizacijos atstovais, surengta internetinė paskaita. Penktąją karantino savaitę pradėjome naują paslaugą – knygų siuntimą paštu naudojant internetinio užsakymo formą. Šeštąją karantino savaitę pradėjome rezervuotų knygų atsiėmimą. Nežinome, kiek laiko vartotojams bus uždarytos bibliotekos, todėl stengiamės suteikti kuo daugiau prieigos prie įvairios literatūros ir stengiamės palengvinti gyvenimą tiems, kuriems reikia knygų.
Vietos radijuje skelbiama informacija, kokias paslaugas galime suteikti, kokią literatūrą siūlome, ką gali rasti bibliotekos socialinių tinklų kanaluose, bibliotekos tinklalapyje. Tiems, kurie nėra įpratę prie virtualios erdvės, reklamuojame paslaugas skelbimų lentose šalia maisto prekių parduotuvių.“

Papildomos nuorodos:
Elektroninė biblioteka: https://www.mkk.si/2020/03/23/izposojajte-si-e-knjige-v-eknjiznici-biblos/  
Internetinis seminaras: https://www.mkk.si/2020/04/14/kaj-imata-skupnega-verizna-reakcija-v-jedrskem-reaktorju-in-epidemija-2/ 
Tinklalaidė: https://hestija.si/kulturna-karantena/ 

Greta Bacevičiūtė

 

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas