Surašyti visus 2024-aisiais bibliotekos nuveiktus darbus ar lankytojų perskaitytas knygas užtruktų ne dieną ir ne savaitę. Tad iš visos gausos veiklų, išrinkome 25 svarbiausias akimirkas ir tikime, kad ateinantys 2025-ieji mums bus ne mažiau įspūdingi. Ačiū, kad esate su mumis!
Sausis
1. 2024-ieji metai prasidėjo bibliotekai džiugia žinia – Lietuvos leidėjų asociacijos organizuojamuose Knygos apdovanojimuose K.A.2.0.2.4. „Metų reiškinio“ kategorijoje buvo nominuotos pirmosios lietuviškos grožinės knygos lengvai suprantama kalba, tarp kurių – ir mūsų bibliotekos išleistas elektroninis leidinys lengvai suprantama kalba „Skaityk lengvai“. Elektroninis leidinys „Skaityk lengvai“ yra pirmasis grožinės literatūros skaitinių vaikams lengvai suprantama kalba rinkinys. Jis skirtas tiems, kurie dėl intelekto sutrikimų ar kitų priežasčių patiria sunkumų skaitydami įprastus tekstus. Elektroninį rinkinį „Skaityk lengvai“ rasite ČIA.
2. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktore naujai penkerių metų kadencijai perrinkta Emilija Banionytė. „Pokyčiai bibliotekoje vyksta nuolat – sukuriame naujų paslaugų, tobuliname jau esamas, keliame savo ir regiono bibliotekininkų kompetencijas, pritraukiame nemažus skaitytojų ir lankytojų srautus, organizuojame renginius bibliotekoje, jos kieme, regiono bibliotekose. Įvardinti vieną didžiausią pokytį būtų sudėtinga, nes tų pokyčių būta daug. Man labiausiai norėtųsi pasidžiaugti, kad bibliotekoje daugėja skaitytojų, kad skaitytojai patenkinti bibliotekos patalpomis, aptarnavimu“, – interviu šia proga sakė Emilija Banionytė.
Vasaris
3. Nuo 2024 m. vasario 1 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešajai bibliotekai buvo suteikta „Erasmus+“ akreditacija, patvirtinanti, kad biblioteka yra parengusi kokybiškų mobilumo veiklų ilgalaikį įgyvendinimo planą, kuris atspindi bibliotekos strateginės veiklos kryptis ir tarptautiškumo strategiją. „Erasmus+“ akreditacija – tai priemonė, skirta bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo įstaigoms, ketinančioms nuolat dalyvauti programos „Erasmus+“ mobilumo veikloje.
4. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka taip pat gavo akreditaciją „Jaunimo savanoriškos tarnybos (JST)“ projekte (2024-02-19 – 2027-02-19) ir nuo šiol gali priimti projekte užsiregistravusius jaunuolius, kurie už ilgalaikę savanorystę turi galimybę gauti 0,25 balo prie stojimo egzamino. Sudaroma trišalė sutartis, daugiau informacijos ČIA ir ČIA. 2024-aisiais metais pagal šią programą pusmečio savanorystę mūsų bibliotekoje atliko du šaunūs gimnazistai.
5. Baigiantis vasario mėnesiui bibliotekoje buvo minimos Lietuvos ir Austrijos diplomatinių santykių užmezgimo 100 - osios metinės. Šventinio renginio metu bibliotekos direktorė Emilija Banionytė pažymėjo, kad biblioteka kasmet iš Austrijos gauna knygų, apie kurias sukasi kultūrinių veiklų ratas. Biblioteką garsina ir Lietuvos-Austrijos draugijos svečiai bei renginiai. Trečiame bibliotekos aukšte įsikūrusi Austrų ir šveicarų literatūros skaitykla aktyviai vienija vokiškai kalbančius skaitytojus ir siūlo jiems reguliarius renginius.
Kovas
6. Pavasarį pasitikome džiugia žinia skaitytojams – biblioteka pradėjo dirbti ilgiau. Skaitytojus dabar aptarnaujame pirmadieniais-penktadieniais nuo 10 iki 19 val., o šeštadieniais – nuo 10 iki 17 val.
7. Kovo mėnesį bibliotekos kieme „prakalbinome“ mėlynąjį taksofoną. „Telia“ surengtame kūrybinių idėjų konkurse „Taksofonai grįžta“ komisija iš daugiau kaip 130 paraiškų atrinko nugalėtojus ir jiems dovanojo 15 taksofonų būdelių. Vienas iš taksofonų atiteko mūsų bibliotekai. Kūrybingiems bibliotekos darbuotojams kilo minčių, kad šią taksofono būdelę galima ne tik naudoti ramiems pokalbiams, bet ir dar kai kam. Kūrybos laboratorijos specialistai pasiraitojo rankoves ir įgyvendino techninį sprendimą, kuris leidžia nukėlus ragelį išgirsti įvairių bibliotekos kasdienybėje girdimų garsų, pavyzdžiui, knygų vežimėlio girgždėjimą ar vartomų puslapių šiurenimą. Taip pat taksofone nuo šiol galima pasiklausyti pokalbių... iš praeities. Pakėlus telefono ragelį galima pasikalbėti su keturiais herojais. Kokiais? Ateikite ir sužinokite!
Balandis
8. Balandį Vilniuje praūžė didelio susidomėjimo sulaukęs Vilniaus savivaldybės alternatyvaus miesto pažinimo platformos „Neakivaizdinio Vilniaus“ gimtadienis, kurio metu net 30 Vilniaus objektų organizavo ekskursijas rūsiuose. Mūsų bibliotekos rūsiuose taip pat vyko net trys ekskursijos. Buvusiuose Sofijos ir Juozapo Tiškevičių rūmuose įsikūrusi biblioteka gali pasigirti senaisiais rūsiais, kurių amžius siekia XV amžių. Tai – seniausia pastato dalis. Po pagrindiniu rūmų korpusu, rūsyje, yra XV a. gotikinio mūrinio namo liekanos.
9. Balandžio mėnesį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė ir Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vyriausioji metodininkė analitikė Aušra Gudavičiūtė dalyvavo programos „Nordplus Adult“ projekto „Libraries for sustainable communities“ („Bibliotekos – tvarioms bendruomenėms“) baigiamajame susitikime Latvijoje.
Gegužė
10. Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną gegužės 7-ąją Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija organizavo konferenciją „Lietuvių kalbos DNR“, skirtą lietuvių kalbos dienoms. Jau trečius metus iš eilės į bibliotekos salę susirenka lietuvių kalbos dabartimi besidomintys ir ateitimi besirūpinantys žmonės. Pranešimų spektras labai įvairus – nagrinėjami ir kalbos istorijos, ir lituanistikos aspektai. Štai šiemet konferencijoje buvo kalbama ir apie baltų prokalbę, ir apie Chat GPT įtaką kalbai.
11. Gegužės mėnesį bibliotekoje vyko orientacinio žaidimo jaunimui „Iššifruok biblioteką“ premjera. Pasiskirsčiusios į komandas, jaunuolių grupės turėjo įveikti dešimt stotelių su įdomiomis užduotimis. Jos pačios įvairiausios – vienoms atlikti reikėjo virtualios realybės įrenginio, kitoms užteko rašiklio ir literatūros žinių. Šį žaidimą bibliotekos komanda kūrė dalyvaudama projekte „Dialogų bendruomenės“, kurį įgyvendina asociacija „Kūrybinės jungtys”, bendradarbiaudama su Britų taryba Lietuvoje.
12. Baigiantis gegužės mėnesiui, jau antrus metus prisijungėme prie DUOday iniciatyvos ir sulaukėme svečiuose Miglės iš dienos centro „Šviesa“. DUOday – jau daugiau nei 15 metų visoje Europoje organizuojama darbo šešėliavimo iniciatyva, kai įmonės ir organizacijos atveria duris žmonėms su negalia – kviečia juos išbandyti naujas profesijas bei darbo roles.
Birželis
13. Vasarą pradėjome dalyvaudami „Kultūros nakties“ programoje. Mūsų biblioteka pasiūlė didžiulio susidomėjimo sulaukusias ekskursijas „Stalčiukų istorijos“. Daugelis vilniečių žino, jog biblioteka įsikūrusi Juozapo ir Sofijos Tiškevičių rūmuose. Šimtmečiams bėgant rūmuose keitėsi ne tik šeimininkai, bet ir jų gyventojai. Anksčiau čia buvo galima sutikti ne tik Sofiją ir Juozapą Tiškevičius, bet ir Šatrijos Raganą, Stefaniją Ladigienę, Ireną Veisaitę, Marcelę Kubiliūtę, Adelę Dirsytę... Apie šias neeilines asmenybes pasakojome į ekskursijas atėjusiems vilniečiams.
14. Birželio mėnesį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė dalyvavo Stokholme vykusiame tarptautiniame „Erasmus+“ seminare „Žalioji akreditacija: žaliasis Erasmus planas“ (orig. “Green Accreditation: Greening your Erasmus plan”). Mūsų biblioteka, 2022 m. paskelbusi „Tvarumo deklaraciją“, įgyvendina ilgalaikę strategiją, didelį dėmesį skirdama tvarumui. Biblioteka siekia įgyti žinių apie tvarų mobilumo veiklų įgyvendinimą, todėl dalyvavimas tokiame tarptautiniame seminare leidžia geriau pažinti bendraminčius, kuriems rūpi pokyčiai ir su kuriais būtų galima aptarti ne tik gerąsias praktikas, bet ir iššūkius, su kuriais yra susiduriama skirtingose organizacijose.
Liepa
15. Vasaros pradžioje bibliotekoje tradiciškai atvėrėme ne tik knygų mainų kampą „Po arkadomis“, bet taip pat pirmą kartą bibliotekoje įsikūrė DĖK'ui kabykla. Tai vieta, kurioje galima keistis gerais nebereikalingais rūbais. Kabyklos taisyklės sako, kad jei patiko rūbas, galima jį pasiimti, jeigu turite namie nereikalingą, bet švarų ir tvarkingą, atneškite ir pakabinkite. Pasiimamų rūbų kiekis yra neribojamas. Lankytojai prašomi pasirūpinti kabyklos tvarka, kabinti tiek rūbų, kiek yra laisvų pakabų, nepalikti rūbų maišuose. DĖK'ui kabyklose priimami tik rūbai.
Rugpjūtis
16. Visą vasarą savo skaitytojus raginome dalyvauti skaitymo skatinimo akcijoje „Vasara su knyga“. Jos esmė – per vasarą perskaityti penkias knygas pagal iš anksto pateiktas užduotis. Baigiantis rugpjūčiui pasidžiaugėme šių metų rezultatais. 137 Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos skaitytojai priėmė skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“, o jį įveikė ir po penkias knygas pagal nurodytas užduotis perskaitė 62 skirtingo amžiaus žmonės. Mūsų bibliotekos skaitytojai iššūkyje perskaitė 475 knygas. Šiemet tai buvo jau devintoji akcija, visoje Lietuvoje ji įtraukė per 28 000 skaitymo iššūkį pasiryžusių priimti dalyvių. Iššūkį įveikė per 21 000 skaitytojų.
Rugsėjis
17. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka rugsėjį pristatė renginių ciklą Vilniaus ir Alytaus regionų savivaldybių viešųjų ir mokyklų bibliotekų specialistams, skirtą supažindinti su naujovėmis autorių teisių apsaugos srityje. „Bibliotekos – autorystės ambasados. Interaktyvūs seminarai bibliotekininkams“ – tai 2024 metais organizuotas renginių ciklas, kuriame dėmesys buvo skirtas aktualiausiems klausimams, susijusiems su autorių teisių apsauga ir dirbtinio intelekto (DI) technologijomis.
18. Keliones po Vilniaus ir Alytaus regionus pradėjo Cookie Truck arba Sausainiukų furgonėlis. Tai interaktyvus medijų ir informacinio raštingumo furgonėlis, kurio tikslas – interaktyviai ir nenuobodžiai su lankytojais aptarti medijų ir informacinio raštingumo temas. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka įsigijo Sausainiukų furgonėlį ir tiki, kad jis taps smagia, po bibliotekų renginius, festivalius ir miestų šventes keliaujančia pažinimo ir poilsio erdve. Sausainiukų furgonėlio veiklos gali būti pritaikytos skirtingo amžiaus lankytojams – suaugusiesiems, vaikams, jaunimui.
19. Jau trečią kartą Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko tvarumui skirti renginiai „Prisijaukinant tvarumą: popietės bibliotekoje“. Jų metu vyko įvairios edukacijos, kvietėme mainytis knygomis, drabužiais ir sezoniniais daiktais, tradicinėje bibliotekos „Arbatinėje“ skanavome arbatos.
Spalis
20. Spalio mėnesį kartu su kitomis Lietuvos viešosiomis bibliotekomis dalyvavome Medijų ir informacinio raštingumo savaitės (MIRKT) renginiuose. Nuo spalio 24 iki 31 dienos kvietėme į paskaitas, diskusijas, orientavimosi žygį, protmūšius, žaidimus, virtualų pabėgimo kambarį ir konkursus, padedančius gilinti medijų ir informacinio raštingumo įgūdžius. Mūsų bibliotekoje vyko diskusija „MIRKT ir aišku. finansinis raštingumas ir psichologija. Kodėl patikime sukčiais?“
21. Bibliotekos komanda dalyvavo pirmajame Lietuvoje kultūros hakatone HACKcultureAtHO. Hakatono idėjų konkursą kultūros sektoriui inicijavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka biblioteka. Viso proceso metu mūsų komanda bendravo su profesionaliais verslo, edukacijos ir inovacijų sričių mentoriais, kurie padėjo išgryninti idėjos projektą – virtualios realybės žaidimą, paremtą Baltų mitologija. Baigiamasis hakatono renginys vyko spalio mėnesį.
Lapkritis
22. Lapkričio mėnesį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje įvyko pirmasis, atsinaujinęs, kitoks ir labai jaukus Vilniaus ir Alytaus regionų bibliotekų kraštotyrininkų susitikimas. Susirinko bibliotekų darbuotojai, dirbantys kraštotyrinį darbą. Susitikimo metu kraštotyrininkai pasidalino savo patirtimi, nuveiktais darbais, planais ir projektais, artimiau susipažino.
23. Baigtas rengti elektroninis leidinys vaikams lengvai suprantama kalba „Skaityk pasakas lengvai“. Šį kartą tekstai vaikams rengti antru lengvai suprantamos kalbos lygiu. Pasakų rinkinys sudarytas atsižvelgiant į atnaujintą literatūros ugdymo programą 3–5 klasėms. Jo turinį sudaro į lengvai suprantamą kalbą perrašytos 5 lietuvių liaudies pasakos, 5 sakmės ir padavimai ir 5 literatūrinės pasakos. Elektroninio leidinio nuoroda ČIA. Šio projekto, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba, svarbi dalis – edukacijos vaikams, patiriantiems skaitymo sunkumų, iš viso jų įvyko 6.
Gruodis
24. Gruodžio 11 dieną vyko Vilniaus regiono bibliotekų tarybos posėdis. Po jo vyko tradiciniai kasmečiai geriausiųjų Vilniaus regiono bibliotekininkų apdovanojimai „Riešutas“. Jų metu renkamas geriausias Vilniaus regiono bibliotekininkas, bibliotekos vadovas ir komanda. Už šioms nominacijoms pasiūlytus kandidatus balsuoja Vilniaus regiono bibliotekų taryba, kurią sudaro visų Vilniaus ir Alytaus regionų bibliotekų atstovai. Geriausias Vilniaus regiono bibliotekos vadovas – Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė. Geriausia Vilniaus regiono bibliotekininkų komanda – Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Jaunimo centro darbuotojai: Alma Stučkienė, Rita Danilevičienė, Renata Kundrotaitė, Martynas Tindžiulis. Geriausia Vilniaus regiono bibliotekininkė – Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. metodininkė Vilma Kmitienė.
25. Gruodžio 9–14 dienomis Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Karolina Šutova ir vyresnioji bibliotekininkė Milda Šapurova dalyvavo „Erasmus+“ mobilumo vizite Lenkijoje, Silezijos regione, Žorų miesto Ottono Sterno viešojoje bibliotekoje. Vizite dalyvavo 15 bibliotekų darbuotojų iš Vilniaus ir Alytaus regionų. Projektą finansuoja Europos Sąjunga.
Mindaugo Masaičio nuotraukoje – šventiškai nusiteikusi bibliotekos komanda.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. +370 5 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai