Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zita Tiukšienė: prisimenant 1990 metų kovo 11-ąją

Zita Tiukšienė: prisimenant 1990 metų kovo 11-ąją

Šiemet švenčiame 33-ąsias Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metines. 1990 metais kovo 11-ąją buvo paskelbtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas. Šia proga Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyriausioji bibliografė Zita Tiukšienė dalijasi prisiminimais, kokiomis nuotaikomis ji ir visas mūsų bibliotekos kolektyvas gyveno tą 1990 metų pavasarį. 

„Tai buvo neramūs, kupini įtampos ir nerimo laikai. Nuolat sekėme įvykius, žiūrėjome televiziją, klausėmės radijo. 1990 m. kovo 11 d. visa Lietuva iki vėlumos neatsitraukė nuo televizorių – matėme, kaip buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė.

Kitą dieną po Lietuvos nepriklausomybės akto paskelbimo – kovo 12-ąją – susirinkome į darbą ir džiugūs, ir sunerimę. Kas bus? Puikiai įsivaizdavome galimas pasekmes tuo atveju, jei Lietuvai nepasiseks...

1990 m. aš dirbau Vilniaus viešosios Adomo Mickevičiaus bibliotekos Skaityklos skyriuje. Įstrigo atmintin, kad apie tai per knygų išdavimo langelį kalbėjausi su greta dirbusia kolege iš Saugyklos Aušrele Mackevičiene. Taip troškome, kad mums, Lietuvai, pasisektų! Taip troškome!

Atgimimo laikotarpis įsiminė visiems. Mūsų bibliotekos direktorė Liuda Pagirienė, vadovavusi 1974–1995 m., buvo labai liberalių pažiūrų, nedrebėjo prieš sovietinę valdžią, palaikė intelektualų laisvės siekį. Maždaug nuo 1987 m. Vilniuje ėmė veikti intelektualų diskusijų klubai. Mūsų bibliotekoje taip pat veikė Politologijos klubas, nuolat būdavo kviečiami lektoriai skaityti įdomių ir drąsių paskaitų.

1988 m., susikūrus Sąjūdžiui, A. Mickevičiaus bibliotekoje irgi veikė jo grupė. Bibliotekos darbuotojai aktyviai dalyvaudavo rengiamuose mitinguose, akcijose (pvz., budėjome prie tuometinio Valstybės saugumo pastato, kad nebūtų išvežti dokumentai). Bibliotekos patalpose saugotas leidinys „Atgimimas“. Buvo labai pakylėta nuotaika“.

Česlovo Montvilos nuotraukoje – Politologijos klubas bibliotekoje 1990 metų vasario 6 dieną. 

Viršelyje – archyvinė Zitos Tiukšienės nuotrauka, kurioje ji įamžinta dirbanti bibliotekos Skaityklos skyriuje.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas