Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Vilniaus regiono bibliotekų taryba aptarė aktualiausius bibliotekininkystės klausimus

Vilniaus regiono bibliotekų taryba aptarė aktualiausius bibliotekininkystės klausimus

Vilniaus regiono bibliotekų taryba, gegužės 17 dieną susirinkusi į susitikimą, aptarė svarbiausius bibliotekoms šiuo metu rūpimus klausimus – medijų ir informacinio raštingumo, tarpbibliotekinio abonemento, bibliotekų prieinamumo įvairaus galėjimo žmonėms ir kt.

Vilniaus regiono bibliotekų taryba yra visuomeniniais pagrindais veikianti patariamoji institucija prie Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktoriaus, teikianti pasiūlymus Alytaus ir Vilniaus apskričių teritorijose veikiančių viešųjų ir mokyklų (išskyrus aukštųjų) bibliotekų veiklos strategijos formavimo ir strateginių sprendimų įgyvendinimo koordinavimo klausimais. Tarybą sudaro 17 narių: LR kultūros ministerijos atstovas, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos specialistai, Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešųjų ir mokyklų bibliotekų atstovai. Šiuo metu Vilniaus regiono bibliotekų tarybai pirmininkauja Žydrūnė Tichanavičienė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė.

Posėdžio pradžioje įžanginius žodžius tarė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė Emilija Banionytė ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės patarėja Gražina Lamanauskienė.

Žydrūnė Tichanavičienė pristatė Medijų ir informacinio raštingumo mokymų programą, taip pat šiemet rudenį jau antrą kartą vyksiančią Medijų ir informacinio raštingumo UNESCO savaitę. Medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų ugdymo programa jau pasiekiama interneto svetainėje mirkt.bibliotekavisiems.lt. Medijų ir informacinis raštingumas (MIRKT) – tai būtinosios kompetencijos (žinios, gebėjimai ir nuostatos), padedančios kritiškai vertinti žiniasklaidos, socialinių tinklų informaciją ir atrinkti patikimos informacijos šaltinius. Bibliotekos – informacijos ir žinių namai, kuriuose dirba profesionalūs informacijos specialistai, visuomet mielai atsakantys į kylančius klausimus. Pastarųjų metų įvykiai – pandemija, Rusijos karas prieš Ukrainą, nuolatinis informacinis triukšmas, medijų ir jose pateikiamos informacijos gausa, platinama dezinformacija – paskatino visuomenę domėtis žiniasklaidos ir socialinių tinklų veikimo principais bei mokytis atrinkti, suprasti, interpretuoti, analizuoti bei kritiškai vertinti pateikiamą informaciją. Lietuvos viešosios bibliotekos kviečia gyventojus savarankiškai naudotis Medijų ir informacinio raštingumo programa (MIRKT) bei dalyvauti bibliotekose vykstančiuose medijų ir informacinio raštingumo renginiuose.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vyriausioji metodininkė Audrutė Sadeckienė pristatė Tarpbibliotekinio abonemento (TBA) panaudojimo apžvalgą Vilniaus ir Alytaus regiono bibliotekų tinkle 2023 metais. Gautų tarpbibliotekinio abonemento užklausų skaičius regiono bibliotekų tinkle nuolat didėja. Itin aktyviai šia paslauga regione naudojasi Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka ir jos skaitytojai, Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka, Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Direktorės pavaduotoja Andromeda Žandaravičienė apžvelgė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos pastangas pateisinti vardą „Biblioteka visiems“, o Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vadovė Aldona Jeleniauskienė pristatė naujieną – interneto svetainėje pateiktą informaciją apie biblioteką, kuri išversta į lengvai suprantamą kalbą bei lietuvių gestų kalbą. 

Apie priimtą Tvarumo deklaraciją, organizuojamas Tvarumo popietes, Atiduotuvės idėją tarp bibliotekos darbuotojų pasakojo tvarumo veiklų ambasadorė bibliotekoje, vyriausioji Informacinių išteklių skyriaus bibliotekininkė Tatjana Grigorčenkienė.

Pamėgtasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ šiais metais sugrįžta su dar didesne jėga, nes prie jo prisijungė projektas „Metai su knyga“. Apie Skaitymo deklaraciją, kuri bus rašoma šio projekto metu, apie „Metai su knyga“ skaitymo ambasadorių ir edukatorių veiklas bibliotekose pasakojo Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vyriausioji metodininkė-analitikė Aušra Gudavičiūtė.

Tą pačią dieną vyko ir Vilniaus regiono bibliotekų Komplektavimo specialistų susirinkimas, kuriam vadovavo Informacijos išteklių skyriaus vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė. Buvo aptartos fondo apskaitos problemos ir galimi jų sprendimo būdai.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas