Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Vaikų pagarba. Aktualu tėvams, o vaikams – ar gerbti tėvus aktualu?

Vaikų pagarba. Aktualu tėvams, o vaikams – ar gerbti tėvus aktualu?

2017 m. rugpjūčio 26 d., Vaikų bibliotekoje, kalbėjome su Vaidu Arvasevičiumi labai įdomia tema – „Vaikų pagarba tėvams – kada jau galima tikėtis?“. 

Vaikų pagarba. Aktualu tėvams, o vaikams ar tai svarbu? V. Arvasevičius, šeimos santykių lektorius, vedinis psichologas, turi tris vaikus. Pagarbos klausimas, greičiausiai kaip ir visiems kitiems tėvams, aktualus ir jam pačiam, kadangi dažnai tenka susidurti su vaikų nepagarba, grubia kalba, šiurkštumu, atsainumu, abejingumu, atsikalbinėjimu. Kyla klausimas – ar mes nesugebame išugdyti, išauklėti vaikų gerbti?

Dažniausiai tėvai iš vaikų reikalauja – „tu privalai gerbti“. Vaikai iki tam tikro amžiaus nepajėgia gerbti, nes šie žodžiai jiems nieko nereiškia. Vaikai iki 7 m. intensyviai mokosi ir semiasi gyvenimiškos patirties. Juos valdo egocentrizmas – jie nepildo kitų norų, bet deda visas pastangas išsiaiškinti savo poreikius. Vaikai myli savanaudiškai – už tai, ką gauna. Bet vaikai kitaip ir nemoka, jie dar tik mokosi, ir klysta iš nemokėjimo. Tėvams nereikėtų jų kritikuoti, reikalauti, skirti bausmių už tai, ko jie nežino. Nesulauksime pagarbos iš vaikų, jeigu jie jausis neteisingai apkaltinti. Dažniausiai neteisybės jausmas kyla dėl nesibaigiančių nurodymų, nepamatuotų bausmių. Pavyzdžiui, bausmė turi būti labai susijusi su pasekmėmis: peržengsi takelį link jūros, kur yra pavojinga, eisime namo, bet ne – peržengsi takelį link jūros, o grįžęs negalėsi eiti susitikti su draugais.
Visai ką kitą vaikams reiškia nurodymai, jie atima galimybę pajausti „savęs galią“, galimybę savarankiškai priimti sprendimus. Taip ugdoma savigarba, kritiškumas. Tėvai turėtų padrąsinti, suteikti žinių, o ne kritikuoti ir barti. 

Būkime tokie, su kuriais vaikai galėtų ir norėtų užmegzti ir palaikyti emocinį ryšį, pasitikėti. Pagarbos nereikia reikalauti, ji ateina per gerus pavyzdžius. Kitu atveju ji bus išmokta, o ne nuoširdi. 

--------

Šis renginys yra Vaikų bibliotekos įgyvendinamo projekto „Šeimadieniai: savaitgalius leiskime laiką kartu bibliotekoje“ dalis. Kiekvieną paskutinį mėnesio šeštadienį Vaikų biblioteka atveria duris skaitytojams, išsiilgusiems užsiėmimų, tūkstančių įdomiausių, gražiausių ir smagiausių knygų! Vaikų biblioteka tuomet dirba nuo 10.00 val. iki 15.00 val.

Sekite naujienas mūsų Vaikų bibliotekos el. svetainėje ir Facebook puslapyje.

Projektą „Šeimadieniai: savaitgaliais leiskime laiką kartu bibliotekoje” iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
  

Justina Juciūtė
Vyresnioji bibliotekininkė
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji Vaikų biblioteka 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas