Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Mūsų bibliotekininkai sėmėsi patirties Latvijoje

Mūsų bibliotekininkai sėmėsi patirties Latvijoje

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos multimedijų dizaineris Mindaugas Masaitis ir edukatorė Irina Jarec šią savaitę lankosi Latvijos bibliotekose. Kolegos jau aplankė Latvijos nacionalinę biblioteką (Latvijas Nacionālā bibliotēka), Rygos centrinę biblioteką (Rīgas Centrālā bibliotēka), taip pat Latvijos aklųjų biblioteką (Latvijas Neredzīgo bibliotēka).

Irinos ir Mindaugo įspūdžiai iš pirmų lūpų:

„Nuo pirmadienio svečiuojamės Rygos Šviesos pilyje, arba kitaip – Latvijos nacionalinėje bibliotekoje. Tęsiame Nordplus Adult projekto „Library for all: accept, include, communicate“ veiklas, kalbėdami apie tai, kaip galime padaryti biblioteką prieinamesne vieta visiems, nepriklausomai nuo negalios ar specialių poreikių. Šįkart didelį dėmesį skiriame skaitytojų su regėjimo negalia aptarnavimo ypatybėms. 

Šio vizito metu tikrai netrūksta mokymosi per patirtį. Jau pačią pirmą dieną mums buvo pasiūlyta užsirišus akis pabandyti judėti bibliotekoje. Nukeliauti nuo fojė iki lifto, ši, atrodo, paprasta ir kasdieniška užduotis tampa sunkiai įveikiama, kai nieko nematai. Po kelionės bibliotekos koridoriais, kuriuose yra specialūs taktiliniai paviršiai ant grindų, nurodantys eismo kryptį, vis dar užmerktom akim nusiplovėmė rankas ir susėdome prie pietų stalo. Turbūt, daugelis mūsų pirmą kartą gyvenime ragavome patiekalą visiškai jo nematydami. Nors mums buvo pasakyta, kad tai paprasčiausios burokėlių salotos, valgyti buvo nedrąsu, jautėmės nerangūs, pasimetę. Taip pat įdomu buvo pajausti, kiek maisto skonio mes jaučiame būtent regėjimo dėka. 

Šis potyris buvo organizuotas bendraujant su APEIRONS organizacija, padedančia įvairias negalias turintiems žmonėms. 

Kai pagaliau išvydome dienos šviesą, išbandėme akinius, imituojančius vaizdą, kurį mato žmonės su įvairiais regėjimo sutrikimais, juk regėjimo negalia nėra tik apie visišką tamsą akyse.

Žinoma, jog žmogaus smegenys gauna net iki 90 proc. informacijos per regėjimą, prisiliesti prie neregių pasaulio buvo itin jautri ir įdomi patirtis. Mes galėjome nusiimti akis dengiančius akinius ir matyti vėl. Tačiau  neregiai to padaryti negali, todėl mes turėtume prisitaikyti prie įvairių žmonių poreikių bibliotekoje“.

Projekto partneriai Odense viešoji biblioteka (Danija), Latvijos nacionalinė biblioteka (Latvija). Projektą finansuoja Šiaurės ir Baltijos šalių tarptautinio bendradarbiavimo programa.

Viešnagės Latvijos bibliotekose akimirkos – nuotraukų galerijoje.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas