lt

Bibliotekos karantino metu demonstruoja susitelkimą ir išradingumą

Bibliotekos karantino metu demonstruoja susitelkimą ir išradingumą

Šiandien LR Vyriausybė transliavo tiesioginę nuotolinę spaudos konferenciją, kurioje dalyvavo Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė.

Savo pranešime Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas priminė, kad kovo 16–balandžio 13 d. kultūros įstaigos nėra lankomos, nėra vykdomas fizinis lankytojų aptarnavimas, įstaigos neorganizuoja renginių bei susibūrimų atvirose ir uždarose erdvėse. Ministras pasidžiaugė kultūros ir meno darbuotojų iniciatyvumu, paminėjo, kad 3D spausdintuvus turinčios viešosios bibliotekos noriai dalyvauja karantino metu kilusioje iniciatyvoje ir spausdina rėmelius apsauginiams veido skydams, kurie skirti medikams. Pats ministras spaudos konferencijoje dėvėjo apsauginę kaukę, kuri pasiūta Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė savo kalboje sakė, kad karantino metu duris užvėrė daugiau kaip 2400 bibliotekų, tačiau visos jos nuotoliniu būdu rūpinasi savo skaitytojais ir, kiek įmanoma, perkėlė savo paslaugas į elektroninę erdvę. „Tai yra iššūkis mums visiems“, – sakė pašnekovė, kuri pabrėžė bibliotekų svarbą karantino metu teikiant patikimą informaciją bei prisidedant prie visų gyventojų geros emocinės būklės palaikymo.

Aukštųjų mokyklų bibliotekos karantino metu ėmė siūlyti nuotolinius mokymus bei interneto seminarus (vebinarus), mokyklų bibliotekos dalijasi naudingų nuorodų sąrašais. Kaip gerąjį pavyzdį Jolita Steponaitienė paminėjo „Vyturio“ internetinę biblioteką, kuri karantino laikotarpiu nemokamai siūlo skaityti savo el. knygas, tarp kurių yra mokyklinės programos leidinių.

Viešosios bibliotekos iki karantino laikotarpio buvo tapusios kultūriniais centrais, nes jose ne tik buvo galima pasiskolinti leidinių, bet čia vyko daug renginių, mokymų, betarpiško bendravimo su lankytojais. Šiandien viešosios bibliotekos aptarnauja skaitytojus nuotoliniu būdu, tačiau rodo didelį išradingumą – siūlo ne tik savo elektroninius archyvus, bet ir socialinėje medijoje rengia virtualias viktorinas, žaidimus, siūlo naujas nuotolines  paslaugas.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė priminė, kad karantino metu visos bibliotekos neskaičiuoja delspinigių, todėl nereikia skubėti grąžinti knygų į grąžinimo dėžes, esančias prie daugelio bibliotekų. Koronavirusas išsilaiko ant popieriaus, tad grąžinamas knygas taip pat reiks „karantinuoti“ ir dezinfekuoti, todėl saugiausia knygas dabar laikyti savo namuose. Grąžinsite jas pasibaigus karantinui.

Konferencijoje buvo primintos kelios naudingos nuorodos, tai www.ibiblioteka.lt, kurioje yra daugiau kaip 2000 lietuviškų el.knygų bei virtualaus paveldo lobynas www.epaveldas.lt, kuriame galima rasti rankraščių, leidinių, garso įrašų ir kt.

 

Bendruomenių kraštotyra
Mickevičiana
Vilnijos vartai
Skaitymo festivalis
Bibliotekos rekonstrukcija
Epaveldas
Bibliotekos pažangai 2
Knygų lobis
Saugokduomenis.lt
Interaktyvi biblioteka
Knygos per penki TV