Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

MEDIJŲ IR INFORMACINIS RAŠTINGUMAS PASAULIO VIEŠOSIOSE BIBLIOTEKOSE

MEDIJŲ IR INFORMACINIS RAŠTINGUMAS PASAULIO VIEŠOSIOSE BIBLIOTEKOSE

„Medijų ir informacinis raštingumas (MIRKT) – tai būtinosios kompetencijos (žinios, gebėjimai ir nuostatos), padedančios kritiškai vertinti žiniasklaidos, socialinių tinklų informaciją ir atrinkti patikimos informacijos šaltinius. Bibliotekos – informacijos ir žinių namai, kuriuose dirba profesionalūs informacijos specialistai, visuomet mielai atsakantys į kylančius klausimus“, – rašoma lietuviškoje medijų ir informaciniam raštingumui (toliau – MIRKT) skirtoje interneto svetainėje https://mirkt.bibliotekavisiems.lt/

Kaip paaiškinama šioje svetainėje, siekiant skatinti visuomenę kritiškai vertinti internete pateikiamą informaciją, 2022 m. pradėjo veikti Lietuvos Respublikos kultūros ministro sudaryta darbo grupė, koordinuojanti gyventojų medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų ugdymo veiklas bibliotekose. Taigi ši darbo grupė jau parengė MIRKT programą ir metodiką bei ėmėsi ją įgyvendinti, o Lietuvos viešosios bibliotekos kviečia gyventojus savarankiškai naudotis Medijų ir informacinio raštingumo programa (MIRKT) bei nuo 2023 m. spalio dalyvauti bibliotekose vykstančiuose medijų ir informacinio raštingumo renginiuose.

Panašūs procesai vyko ir tebevyksta visame demokratiniame pasaulyje. Daugelyje šias temas gvildenančių mokslinių straipsnių vartojamos artimos arba giminingos sąvokos informacinis raštingumas, skaitmeninis raštingumas, medijų raštingumas ir kitos. Šiame tekste apžvelgsime tris užsienio tyrėjų pastarųjų metų mokslinius straipsnius, kuriuose gilinamasi į MIRKT ir viešųjų bibliotekų tarpusavio sąsajas bei bibliotekininkų vaidmenį gerinant visuomenės medijų ir informacinį raštingumą. Galbūt kai kurios užsienio tyrėjų įžvalgos tiks ir mūsų situacijai, o kai kurios mintys nuskambės netikėtai, pasiūlydamos idėjų, ką galėtume daryti kitaip.

 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba