Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Regiono bibliotekų atstovai – seminare apie lietuvių kalbą

Regiono bibliotekų atstovai – seminare apie lietuvių kalbą

Vasario 16 - kovo 11 dienomis minimos Lietuvių kalbos dienos, kurių metu daugelyje bibliotekų, mokyklų ir kitų įstaigų vyksta renginiai, skirti didinti lietuvių kalbos prestižą, prisidėti prie jos sklaidos pasaulyje. Vasario 26 dieną Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko svarbiausias Lietuvių kalbos dienoms skirtas renginys – seminaras „Valstybinės lietuvių kalbos komisijos veikla – nuo politikos iki praktikos“, kurį biblioteka organizavo su Valstybine lietuvių kalbos komisija. Į seminarą susirinko daugiau kaip pusšimtis bibliotekų atstovų iš apskričių viešųjų bibliotekų bei regiono bibliotekų.

Susitikimą pradėjo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė Emilija Banionytė, kuri susirinkusiems kolegoms seminare linkėjo pasisemti patirties, kurią vėliau galės pritaikyti praktikoje. Kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis savo pranešimą „Valstybinė kalba – keliai ir klystkeliai“ pavadino ne šiaip sau. Pasak prelegento, klaidų daro visi, todėl nereikia bijoti suklysti kalbant. „Nebijokime daryti kalbos klaidų, svarbiausia – kalbėkime lietuviškai“, – drąsino susirinkusius Audrys Antanaitis. Pranešime buvo pristatyta ką tik pasirodžiusi Kristinos Rutkovskos, Irenos Smetonienės, Mariaus Smetonos knyga apie lietuviškas vertybes etnolingvistų žvilgsniu „Kalba. Tauta. Valstybė“. Kaip svarbiausias grėsmes Audrys Antanaitis įvardijo iškreiptą daugiakalbystės suvokimą, žemą valstybinės kalbos prestižą, nihilistinę politiką gimtosios kalbos atžvilgiu, visuomenės neraštingumą, mokslo kalbos nuvertinimą, internete slypinčius pavojus bei emigraciją. 

Audra Ivanauskienė papasakojo apie Valstybinės lietuvių kalbos komisijos terminologinę veiklą bei pasidžiaugė, kad šiemet turėtų būti baigtas rengti bibliotekininkystės terminų žodynas. Pranešėja pristatė Lietuvos Respublikos terminų banką, kurį sudaro nustatyta tvarka sutvarkytų ir internete pateiktų aprobuotų, teiktinų lietuvių kalbos terminų straipsnių rinkinių ir neteiktinų terminų visuma. Banko, kaip internetinio šaltinio, nuoroda – terminai.vlkk.lt, juo naudotis gali visi norintieji. 

Aurelija Dvylytė savo pranešime pasakojo apie Kalbos komisijos Žodyno pakomisės veiklą ir šiuo metu įpusėtą rengti Bendrinės lietuvių kalbos žodyną. Jo adresas internete yra http://bkz.lki.lt/. Kaip nuolatinės kalbos kaitos pavyzdį pranešėja pateikė žodį „chemija“. Naujame Bendrinės lietuvių kalbos žodyne jau išskirta ir penktoji jo reikšmė: „stipri tarpusavio trauka“, anksčiau to nebuvo.

Sigitos Sereikienės pranešimas „Konsultacijų bankas – kalbos įrankis visuomenei“ pristatė visiems žmonėms aktualias kalbos konsultacijas, kurias teikia Kalbos komisija. Nuo šių metų pradžios konsultacijos telefonu teikiamos ne pusę, o visą darbo dieną. Taip pat konsultuotis galima el.paštu [email protected] arba ieškoti reikiamos informacijos elektroniniame „Konsultacijų banke“. Pasak pranešėjos, šiuo metu jame yra daugiau kaip 13 000 įrašų.

Seminarą užbaigė dr. Vilija Ragaišienė, kuri pristatė dokumentinio filmo „Dzūkija“ sukūrimo istoriją ir pakvietė visus į filmo peržiūrą. 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba