Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kraštotyros veikla bibliotekose

Kraštotyros veikla bibliotekose

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kartu su partneriais iš Švedijos, Danijos, Estijos ir Slovėnijos dalyvauja Erasmus+ projekte „Cultural Heritage for the Future: Discover, Share and Learn“. Projekto tikslas  susipažinti su nacionaliniu ir kitų šalių kultūros paveldu, pasakoti ir dalintis istorijomis, kurios apjungia įvairias kultūros ir mokymosi visą gyvenimą sritis.

Sausio 10-11 d.  Estijos saloje (Hiiuma), Kardlos mieste vyko pirmasis tarptautinio projekto partnerių susitikimas, kurio metu diskutuota apie kraštotyros informacijos sklaidą bibliotekose. Susitikimo metu nagrinėti projekto administravimo ir valdymo, veiklų organizavimo ir koordinavimo bei viešinimo klausimai. Susitikimo dalyviai ne tik aptarė reikšmingus projekto įgyvendinimo aspektus, bet ir susipažino su skirtingų šalių bibliotekų patirtimi komunikuojant kultūros paveldą, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse.

Projekto partneriai dalinosi savo patirtimi ir praktiniais pavyzdžiais dirbant su kraštotyrine informacija bibliotekose. Hiiu savivaldybės viešoji biblioteka organizuoja tiek vaikams, tiek suaugusiems skirtas mokymų programas ir skaitymo skatinimo iniciatyvas, tokias kaip Knygų kavinė (ang. Book Caffe), Dovana Estijai (angl. Gifts for Estonia), kūrybinės dirbtuvės gaminiams iš stiklo, 25 vasaros skaitymo iššūkiai, Literatūrinis Bingo (angl. Book bingo), poezijos skaitymai, vietos gyventojų parodos ir daugelis kitų. Biblioteka bendradarbiauja su Kardlos mieste esančiu Hiiumos muziejumi (angl. Hiiumaa Museum) kartais vadinamu „ilguoju namu“ (angl. Long House), kurio istorija siekia 1830 -uosius metus (audinių fabriko savininko rezidencija). Muziejuje organizuojamos edukacinės dirbtuvės kviečia susipažinti su Hiiumos salos istorija, vietos dialektu ir istoriniais reliktais, kurie leidžia atgaivinti ir išsaugoti reikšmingą istorinę atmintį.

Herningo viešoji biblioteka Danijoje dalinasi nuotraukomis, surinktomis iš Herningo istorijos arhyvo, kurios sukuria lokalios istorijos enciklopediją puslapyje - herninghistorie.dk. 

Slovėnijos Kranj viešiosios bibliotekos specialistai kultūros paveldo temą sieja su individualiomis žmonių patirtimis ir žiniomis apie savo šeimos ir gimtojo miesto istoriją. Apie kultūros paveldo ypatumus kalbama telkiant vietos bendruomenes: skatinama dalintis nuotraukomis, kuriose užfiksuoti žmonės, vietovės, žymūs kultūros paveldo objektai, o vaizdinę medžiagą papildyti trumpais aprašymais bei patiems kurti turinį virtualioje erdvėje - puslapyje kamra.si.

Projekto partneriai iš Švedijos taip pat aktyviai įtraukia bendruomenes į mokymosi visą gyvenimą procesą per kraštotyrinę veiklą. Vaggeryd viešosios bibliotekos atstovai kuria partnerystės tinklus dalyvaudami tarptautinėse konferencijose, bendradarbiaudami su įvairiomis kultūros institucijomis savo mieste bei rengdami metodinę medžiagą bibliotekų specialistams-andragogams, dirbantiems su besimokančiųjų suaugusiųjų auditorija.

Skirtingų šalių partnerystės rezultatas – 3 intelektiniai produktai, kurie bus sukurti ir tobulinami projekto įgyvendinimo metu t.y.:

  • Tyrimas – „Bibliotekos bendruomenėms“. Tyrimas bus sudarytas iš informacijos apie kraštotyrinę veiklą skirtingose šalyse ir bibliotekų vaidmenį buriant bendruomenes kraštotyrai. Tyrime pateikiami gerieji bibliotekų pavyzdžiai (Švedija).
  • Interneto svetainė „Bičių korys“. Skatina suaugusiųjų domėjimąsi kraštotyra ir mokymąsi visą gyvenimą (Lietuva).
  • Bibliotekų paruoštos gairės, skirtos bendruomenėms kraštotyros tema (Danija). 

Projekto metu susitelkiama į vietos bendruomenių telkimą ir pastarosioms skirtų iniciatyvų kūrimą bei vystymą, projekto rezultatų viešinimą ir tarptautinių ryšių palaikymą socialinėse medijose.

 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba