Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Erasmus+ mobilumo vizitas Lenkijoje

Erasmus+ mobilumo vizitas Lenkijoje

Gruodžio 9–14 dienomis Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Karolina Šutova ir vyresnioji bibliotekininkė Milda Šapurova dalyvavo „Erasmus+“ mobilumo vizite Lenkijoje, Silezijos regione, Žorų miesto Ottono Sterno viešojoje bibliotekoje. Vizite dalyvavo 15 bibliotekų darbuotojų iš Vilniaus ir Alytaus regionų. Projektą finansuoja Europos Sąjunga. Mūsų kolegės dalijasi įspūdžiais iš Lenkijos.

Vizito metu apsilankėme šiuolaikiškoje ir inovatyvioje bibliotekoje, kur mus labai šiltai priėmė darnus ten dirbantis kolektyvas. Turėjome galimybę išsamiai susipažinti su įvairiapuse bibliotekos veikla: skaitytojų aptarnavimo sistema, edukacinėmis programomis ir renginiais, skirtais ne tik bibliotekos lankytojams, bet ir visiems miesto gyventojams. Taip pat turėjome galimybę ne tik iš arčiau pažvelgti į kolegų darbą, bet ir palyginti mūsų bibliotekų vykdomas veiklas bei iššūkius.

Bibliotekos veiklą išsamiai ir entuziastingai pristatė jos energinga direktorė Aleksandra Zawalska-Hawel. Jos vadovaujama įstaiga paliko gilų įspūdį dėl savo inovatyvių sprendimų ir nuoširdaus įsitraukimo į bendruomenės gyvenimą. Smagu buvo sudalyvauti bičių vaško žvakių gamybos bei tekstilės spalvinimo dirbtuvėse, fotografijos meno parodoje ir kituose renginiuose. Šis vizitas – tai puiki galimybė keistis patirtimi ir įkvėpti naujų idėjų tolimesnei profesinei veiklai.

Kaip ir daugelis šiuolaikinių bibliotekų, Žorų miesto biblioteka aktyviai įgyvendina tvarumo iniciatyvas. Panašiai kaip ir mūsų bibliotekoje, čia organizuojami drabužių ir pavasarinių augalų mainai bei įvairios dirbtuvės, skatinančios antrinių žaliavų kūrybišką panaudojimą.

Biblioteka ypatingą dėmesį skiria aktyvios ir darnios bendruomenės kūrimui. Jauniausiems lankytojams ir senjorams siūlomas itin platus veiklų spektras: nuo žaidimų, skatinančių vaikų motorikos ir sensorikos vystymąsi, iki maisto gaminimo, siuvimo ir kūrybinių dirbtuvių. Įspūdingas yra ir bibliotekos siūlomų išteklių pasirinkimas: tai daugybė knygų, žurnalų, komiksų ir stalo žaidimų. Be to, bibliotekoje gausiai naudojamos šiuolaikinės technologijos, pavyzdžiui, tokios kaip 3D spausdintuvai ir profesionali garso įrašų studija, kurioje lankytojai gali įrašyti savo tinklalaidę. Tai – ne tik erdvė žinioms, bet ir kūrybai bei bendruomenės telkimui.

Taip pat aplankėme netoliese esančius Baranovicų rūmus, kuriuose susipažinome su ten vykdoma kultūrine veikla, skirta Žorų miesto ir aplinkinių vietovių gyventojams. Šie rūmai, esantys šalia įspūdingo dydžio parko, per vos vienerius metus nuo rekonstrukcijos, tapo svarbiu kultūrinės traukos centru.

Vizito metu dalyvavome nuotaikingoje šokių edukacijoje ir kalėdinių vainikų dirbtuvėse, o taip pat turėjome galimybę iš arčiau susipažinti su rūmų muziejaus nuolatine ekspozicija bei meno parodomis. Ši patirtis leido dar kartą įsitikinti, kaip efektyviai kultūriniai objektai gali puoselėti bendruomenės dvasią ir skatinti kūrybinę saviraišką.

Nors Žorai nėra didelis miestas, jis teturi apie 60 tūkstančių gyventojų, jame gyvena daugybė skirtingų tautybių žmonių. Dalis jų – ukrainiečiai ir baltarusiai, atvykę į miestą prasidėjus karui; kai kurie iš jų ne tik gyvena, bet ir dirba ar savanoriauja bibliotekoje. Pastaruoju metu mieste taip pat susiformavo nemaža korėjiečių bendruomenė, atsiradusi po Pietų Korėjos gamyklos įkūrimo. Nors vyresniosios kartos atstovai šiek tiek vengia aktyvios integracijos, jaunoji karta po truputį tyrinėja lenkų kultūrą.

Ši kultūrinė įvairovė paliko įspūdį, tačiau dar labiau nustebino egzotiška kolekcija, kurią pamatėme Žorų miesto muziejuje. Ekspozicijoje pristatomi artefaktai iš įvairiausių pasaulio kraštų: autentiškos afrikietiškos kaukės, australų aborigenų muzikos instrumentai, mongolų moterų papuošalai, korėjiečių rašymo priemonės ir daugybė kitų unikalių objektų. Ši kolekcija ne tik žavėjo savo įvairove, bet ir leido geriau suprasti globalios kultūros įtaką vietinei bendruomenei.

Didelį įspūdį paliko muziejaus kolektyvas – profesionalus, draugiškas ir atviras įvairioms kultūroms bei kalboms. Jų nuoširdus įsitraukimas ir gebėjimas puoselėti daugiakultūrę atmosferą tapo puikiu tolerancijos ir tarpkultūrinio bendravimo pavyzdžiu.

Kupinas įspūdžių vizitas prabėgo labai greitai. Į Lietuvą sugrįžome ne tik praturtinti vertingomis žiniomis, bet ir įkvėpti šiltų, kūrybingų asmenybių bei jų įspūdingų darbų. Tikimės, jog šios patirtys taps ne tik naujų idėjų šaltiniu, bet ir motyvuos tęsti savo profesinę veiklą su dar didesniu įsitraukimu.

///

Nuo 2024 m. vasario 1 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešajai bibliotekai buvo suteikta „Erasmus+“ akreditacija, patvirtinanti, kad biblioteka yra parengusi kokybiškų mobilumo veiklų ilgalaikę įgyvendinimo planą, kuris atspindi bibliotekos strateginės veiklos kryptis ir tarptautiškumo strategiją. „Erasmus+“ akreditacija – tai priemonė, skirta bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo įstaigoms, ketinančioms nuolat dalyvauti programos „Erasmus+“ mobilumo veikloje.

Projekto tikslas – Vilniaus regiono viešųjų bibliotekų specialistų įgyvendinančių suaugusiųjų švietimo programas, bendrųjų ir profesinių kompetencijų stiprinimas mobilumo veiklų pagrindu. 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba