Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Apie tvarumo principus (tarptautiniuose) projektuose

Apie tvarumo principus (tarptautiniuose) projektuose

2024 m. birželio 3–6 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė dalyvavo Stokholme vykusiame tarptautiniame „Erasmus+“ seminare „Žalioji akreditacija: žaliasis Erasmus planas“ (orig. “Green Accreditation: Greening your Erasmus plan”), kurį organizavo nacionalinė Švedijos „Erasmus+“ agentūra.

Seminaro, kuriame dalyvavo atstovai iš „Erasmus+“ programos KA1 akreditaciją turinčių organizacijų, tikslas buvo stiprinti tvarumo principus vykdomuose tarptautiniuose projektuose.  Keturias dienas dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų Europos šalių, diskusijų ir dirbtuvių metu dalijosi savo žiniomis ir patirtimi kaip įgyvendinti tvarias mobilumo veiklas. Seminare skaityti ekspertų pranešimai, pateiktos idėjos ir siūlymai, kaip į projektines veiklas integruoti žaliąją strategiją. Seminaro dalyviams pristatytos bendradarbiavimu ir mokslu pagrįstos fasilitavimo dirbtuvės „Klimato freska“ (angl. “The Climate fresk”), naudojamos visame pasaulyje, siekiant paprastai, bet griežtai informuoti apie klimato kaitą. Dirbtuvės įpareigojo ir toliau domėtis klimato kaita, kalbėti ne tik apie žmogaus žalą, bet ir jo įtaką, nes tinkamai priimti asmeniniai pasirinkimai prisideda prie palankių pokyčių – turime nuolat mokytis, atsakingai rinktis transporto priemones, apie klimato kaitą kalbėtis savo darbinėje aplinkoje, domėtis apie maisto poveikį aplinkai ir ne tik. Panelinėse diskusijose aptarti klimato kaitos, pilietinio neveiksmingumo, atsakomybės, teisiniai klausimai. Skaitytuose pranešimuose buvo akcentuota žaliosios strategijos organizacijoje svarba, pasakotos asmeninės istorijos, kaip reikėtų tvariai keliauti Europoje. Pavyzdžiui dr. Stefanas Baumeisteris iš Juveskiulės universiteto (University of Jyväskylä), pasakojo kaip jis tvariai keliauja iš Suomijos. Vienas iš jo pateiktų pavyzdžių, maršrutas Jiuveskiulė (Suomija) – Roma (Italija). Įprastai, rinkdamiesi traukinio ir lėktuvo derinį, užtruktume 9 val 20 min ir šios kelionės emisija būtų 813.5 kg CO2. Dr. Baumeisterio siūlomas „žalias“ maršrutas Jiuveskiulė-Helsinkis (traukiniu), Helsinkis-Berlynas (lėktuvu), Berlynas-Roma (traukiniu) jau užtikrina 43% mažesnę emisiją, t.y. 463.3 kg CO2. Tiesa, ši kelionė nors ir yra gerokai tvaresnė, ji truktų jau 27 val 13 min. Lietuvai, turinčiai ne itin patogius jungiamuosius traukinių maršrutus tai tikrai skamba kaip didelis iššūkis, tačiau dr. Baumeisteris siūlo nepamiršti ir kitos, ekologiškesnės alternatyvos nei kelionė lėktuvu – kelionė keltais. Tiesa, čia nereikėtų „pamesti galvos“ ir  vadovautis sveika logika, keliones planuoti saikingai ir  atsižvelgti į poreikį ir turimas galimybes. Ne visada yra alternatyvų keliauti tik tvariomis priemonėms, tad Erasmus+ veiklų dalyviai turi lanksčiai rinktis kelionių kryptis. Viena iš Erasmus+ programos prioritetinių krypčių yra aplinkosauga ir tvarumas, todėl būtina skatinti alternatyvių, „žalių“ priemonių naudojimą kelionėms, domėtis tvarumu, ugdyti su juo susijusias kompetencijas.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka (toliau – VAVB) 2022 m. paskelbusi „Tvarumo deklaraciją“ įgyvendina ilgalaikę strategiją, didelį dėmesį skirdama tvarumui. Biblioteka siekia įgyti žinių apie tvarų mobilumo veiklų įgyvendinimą, todėl dalyvavimas tokiame tarptautiniame seminare leidžia geriau pažinti bendraminčius, kuriems rūpi pokyčiai ir su kuriais būtų galima aptarti ne tik gerąsias praktikas, bet ir iššūkius, su kuriais yra susiduriama skirtingose organizacijose. VAVB, kaip naujai akredituotai Erasmus+ konsorciumo koordinatorei, dalyvavimas seminare, ne tik leidžia rengti planą, kaip tvariai ir „žaliai“ vykdyti Erasmus+ plane suplanuotas mobilumo veiklas, bet ir kaip ruoštis naujiems projektams. Įgyta patirtis taip pat svarbi ir kitiems Vilniaus Regiono bibliotekų specialistams, kurie konsorciumo principu įtraukiami į Erasmus+ veiklas, tvariai planuodami mobilumo veiklas ir ne tik. Viešosioms bibliotekoms svarbu būti ryškiam pavyzdžiui vietos bendruomenei, skleidžiant tvarumo idėjas, ugdant aplinkosauginį raštingumą.

Parengė Žydrūnė Tichanavičienė
Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė                                                                                                                                                                         

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba