Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Retai girdima Lietuvos išeivijos kompozitorių kūryba skambės bibliotekoje

Retai girdima Lietuvos išeivijos kompozitorių kūryba skambės bibliotekoje

Dainininkė Agnė Sabulytė ir muzikos profesorė Raminta Lampsatytė pristato retai Lietuvoje skambėjusią lietuvių išeivijos kompozitorių kūrybą, kurią atliks birželio 20 dieną sostinės senamiestyje įsikūrusioje Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje.  

Nemokamas koncertas „Lietuvos išeivijos kompozitoriai. Kūryba ir gyvenimas“ yra jau antrasis iš ciklo „Susitikimai“. Dainininkė Agnė Sabulytė ir pianistė, muzikos profesorė Raminta Lampsatytė kviečia susipažinti su Lietuvoje retai atliekama ar visai neskambėjusia įvairių šalių kompozitorių kūryba ir jų gyvenimu. Šįkart koncerte skambės lietuvių išeivių Algimanto Banaičio, Jeronimo Kačinsko, Jono Švedo, Juozo Žilevičiaus, Kazimiero Valterio Banaičio, Vytauto Bacevičiaus, Vlado Jakubėno fortepijoniniai ir vokaliniai kūriniai, kai kurie jų bus pirmąkart atlikti Lietuvoje. 

„Be galo lietuviška programa, su daug ilgesio ir liūdesio. Kūryboje jaučiami ir patriotiškumo genas, ir adaptacija svetimame krašte. Sudėtinga ir tuo pačiu paprasta, dėl to graži. Kartu su profesore Raminta Lampsatyte, gimusia Čikagoje, puikiai pažinojusia kai kuriuos iš šių kompozitorių, nusprendėme pristatyti mažai pažįstamus, bet labai svarbius ir gražius kūrinius Lietuvos klausytojui. Laukiame koncerte visų, ypač į Lietuvą sugrįžusių lietuvių išeivių, taip pat tų, kam įdomu, kaip XX amžiuje klostėsi muzikinė mūsų krašto kultūra išeivijoje. Išties įdomu prisiliesti prie šio lietuviško ir tuo pačiu pasaulietiško muzikos puslapio. Tikiu, kad bus įdomu ir klausytojui”, – sako dainininkė Agnė Sabulytė.

Išeivijos lietuvė pristatys išeivių kompozitorių kūrybą

Pianistė Raminta Lampsatytė gimė Čikagoje lietuvių išeivių šeimoje, į Lietuvą atvažiavo 1972 metais. „Buvau viena pirmųjų, atvažiavusi į Lietuvą. Tuo metu grįžo Bernardas Brazdžionis, Julius Greimas, Marija Gimbutienė“, – prisimena profesorė. Gavusi stipendiją studijuoti Berlyne, Raminta Lampsatytė studijavo Hamburgo muzikos ir teatro universitete, ten apsigynė daktaro laipsnį, gyveno ir mokėsi Vokietijoje, Prancūzijoje, Austrijoje ir Italijoje. 

Nuo vaikystės muzikos profesorė gerai pažinojo kompozitorių Vladą Jakubėną, kuris artimai bendradarbiavo su jos tėčiu, choro dirigentu Jurgiu Lampsačiu. Pasak profesorės, kompozitoriui  geriausiai pavyko išsaugoti tautiškumo kodą. Šiuo metu pianistė yra užmezgusi kūrybinę partnerystę su V. Jakubėno mokykla Biržuose, ten yra įsteigusi mamos Palmyros vardo premiją. Koncerte skambės profesorės atrinkti mėgstami kompozitoriaus kūriniai.

Profesorė prisimena ir buvusį Klaipėdos teatro direktorių, kompozitorių, profesorių Juozą Žilevičių: „Mamytė vesdavosi mane į svečius, o aš net nežinojau, kas jis toks yra. Tuo metu buvo jau senas, neprimatantis, švelnaus charakterio, daug kalbėjo apie kompozitorių Vytautą Bacevičių, o apie save nesigyrė“.

Su Vytautu Bacevičiumi muzikos profesorė nebuvo pažįstama. Apie kūrėją, kurį vadina „vienu prancūziškiausių Lietuvos kompozitorių“ daug sužinojo iš artimo jo draugo Juozo Žilevičiaus. Pasak Ramintos Lampsatytės, Vytautui Bacevičiui buvo svarbi lietuviška praeitis. Pusė V. Bacevičiaus šeimos nutarė būti lenkais, pusė – lietuviais. Jis save vadino Vytautu, buvo ypatingas patriotas: „Čikagos muzikos archyvuose atsišviečiau nemažai jo laiškų, vėliau jie buvo išvogti, nes vieną dieną atėjusi nieko neradau. V. Bacevičius mirė 1970 metais Niujorke. Jis buvo mistinių pažiūrų, domėjosi telepatija, daug kalbėjo apie astralinius kūnus. Aš, kaip pianistė, domėjausi jo kūriniais, mielai juos grojau. Gali būti, kad kai kurių jų premjeras atlikau Lietuvoje ir Vokietijoje. Nežinau, kodėl jis Prancūziją paliko dėl Niujorko, gal tikėjosi didesnių karjeros galimybių?..“

Profesorė Raminta Lampsatytė gerai pažinojo Joną Švedą, garsios išeivių operos solistės Aldonos Stepužienės vyrą, yra grojusi daug jo kūrinių JAV. Jeronimą Kačinską profesorė išskiria kaip puikų modernistą, kurio muzika ją labai domina XXI amžiaus kontekste.

Dviejų skirtingų kartų menininkių – dainininkės Agnės Sabulytės ir profesorės Ramintos Lampsatytės inicijuojamas koncertų ciklas „Susitikimai“ siekia atkreipti dėmesį į lietuviams mažiau žinomus kompozitorius, pristatyti jų kūrybą ir gyvenimą.

Koncertas „Lietuvos išeivijos kompozitoriai. Kūryba ir gyvenimas“ Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje įvyks birželio 20 dieną 18 val. Įėjimas laisvas. Kiti šio ciklo koncertai: rugsėjo 27 d. „Benjamin Britten, Judith Weir ir Luciano Berio. Liaudies dainos“, spalio 23 d. „Ned Rorem. Kūryba ir gyvenimas“, lapkričio 29 d. „Japonų muzika“.

 

 

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas