lt

Ko galbūt nežinojote apie Holly Webb

Ko galbūt nežinojote apie Holly Webb

Nemažai leidybos versle dirbančių žmonių tapo autoriais. Tačiau tik keletui pasisekė sulaukti tokio didelio populiarumo ir pripažinimo kaip rašytojai iš Didžiosios Britanijos - Holly Webb. Lietuvoje ji geriausiai žinoma kaip neilgų istorijų vaikams - „Benamis šuniukas Tobis“ (2009 m.), „Rainiukės paslaptis“ (2009 m.), „Išgąsdinta katytė“ (2012 m.), „Palikti šunyčiai“ (2013 m.) ir kt. - autorė. Vaikų bibliotekoje šios autorės knygas skaito tiek mažesni, tiek didesni skaitytojai (ir suaugusieji skaito, patys matėme!). Ne vienas autorės kūrinys puikuojasi 2014 m. skaitomiausių knygų sąraše.

Pačią pirmąją knygą H. Webb parašė dirbdama leidykloje „Scholastic“. Ir tai ji vadina „laimingu atsitiktinumu“, nes atsidūrė tinkamu laiku tinkamoje vietoje. Nors, tiesą sakant, ji kurį laiką dirbo šioje leidykloje... jaunesniąja vaikų literatūros redaktore. O vieno susirinkimo metu su kolegomis aptarinėjo, kuo reikėtų pakeisti pasibaigusią vieną vaikiškų knygų seriją. Ir štai tuomet H. Webb pasiūlė leisti knygeles apie tris seseris. Taip pat atrodančias, bet visiškai skirtingas. Kai ši mintis buvo garsiai išsakyta, autorė suprato, kad šį darbą jai reikės atlikti pačiai.
„Knygą parašiau traukinyje. Tiesą sakant, daugybėje traukinių. Kasdien iš darbo ir iki jo važinėjau traukiniu, kelionė užtrukdavo pusvalandį. Su savimi turėjau didelę užrašų knygelę, į kurią ir rašydavau. Mano užrašai buvo tikrai labai netvarkingi. Dažnai rašydavau sėdėdama ir ant grindų, kadangi traukinys visuomet būdavo sausakimšas“.

Kai knyga buvo pabaigta, Holly prireikė didžiulės drąsos parodyti ją kitiems redaktoriams „akis į akį“, o labiausiai drovėjosi savo viršininkės, Jane Harris. Kad Holly rašo knygą - niekas nežinojo, o ji pati niekam apie neprasitarė. Visiems tai buvo didžiulė staigmena. Atspausdintą rankraštį su laiškeliu H. Webb nusprendė palikti ant J. Harris darbo stalo. Knygelė visai komandai patiko ir H. Webb buvo prisaikdinta tęsti pradėtą darbą.
Taigi pirmoji H. Webb knyga buvo išleista 2004 m. Šiuo metu autorė jau yra parašiusi daugiau nei 100 knygelių. Rašytoja tokia populiari, kad net viena renginių organizatorė nepatikėjo, kad ji iš tikrųjų egzistuoja - „Mes negalvojome, kad jūs iš tiesų esate tikra!“.

Pati rašytoja save apibūdina kaip labai kuklią ir gyvūnus mylinčią mergaitę (beje, tokie jos ir daugelio knygų personažai). Gimė 1976 m., užaugo Norvude, pietų Londone, apsupta knygų. Nuo pat mažumės jas ryte rijo. „Mūsų namas buvo pilnas knygų ir man labai pasisekė, kad galėjau daugmaž skaityti bet ką“. Mėgtamiausios H. Webb knygos buvo C. S. Lewis „Narnijos kronikos“, F. H. Burnett „Paslaptingas sodas“ ir F. H. Burnett „Mažoji princesė“.
Užaugusi norėjo būti bibliotekininke, nes galvojo, kad bibliotekininkai turi visą dieną skaityti knygas. Negana to, perskaityti visas bibliotekoje esančias knygas. Deja, liko labai nusivylusi, kai sužinojo, kad tai netiesa. Vėliau buvo užsimaniusi ieškoti piramidžių. Bet šis noras greitai praėjo, kai paaiškėjo, kad šis darbas ne toks jau ir lengvas. Reikalaujantis daug žinių, jėgų, pasiryžimo ir laiko.
Rašytoja labai džiaugiasi savo ankstesniu darbu, kuomet leidykloje „Scholastic“ dirbo vaikų literatūros redaktore. „Redaktoriai praleidžia daug laiko skaitydami. Ir gerdami kavą. Įsivaizduokite, kaip tai yra puiku. Gali skaityti fantastiškų autorių parašytus rankraščius, o perskaičius pasakyti - „O! Man iš tiesų patiko mergaitė raudonais plaukais. Turėtumėte daugiau apie ją papasakoti. O iš tikrųjų, kodėl jums neparašius apie ją visos knygos?“. Taigi, redaktorės darbo patirtis labai praverčia rašant knygas. Mažiau suirztu ir būnu nepatenkinta, kai kiti sako, kad turėčiau kažką pakeisti. Juk ir pati priverčiau nemažai autorių taip daryti“.

Kuo būtų galima paaiškinti tokią H. Webb sėkmę? Na, kas iš tikrųjų aišku, - vaikai jos knygas nuoširdžiai mėgsta. Parašytas istorijas skaityti lengva ir paprasta. Paprastos minimalistinės iliustracijos nesudėtingos, o pasakojimai jautrūs, įdomūs, o svarbiausia - su gera pabaiga. Neįtikėtina, kaip autorė sugeba įsijausti į savo personažus, ypač į gyvūnus. O galbūt tik pati H. Webb žino sėkmės formulę.

Štai tokia nepaprastai paprasta H. Webb sėkmės istorija.

Šaltiniai:
About Holly [interaktyvus]. Holly Webb, 2015. Prieiga per internetą: http://www.holly-webb.com/about-holly/
Authorgraph 211: Holly Webb. Books for keeps [interaktyvus]. Issue 211, March 2015. Prieiga per internetą: http://booksforkeeps.co.uk/issue/211/childrens-books/articles/authorgraph/authorgraph-211-holly-webb