Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Kad skaitydami vaikai užsiaugintų sparnus... Konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos šiuolaikiniams pokyčiams“

Kad skaitydami vaikai užsiaugintų sparnus... Konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip...

Gera literatūra suteikia vaikui vietą pasaulyje, o pasaulis randa savo vietą vaike
Astrid Lindgren.

2015 m. spalio 8 d., šia žymiosios švedų rašytojos A. Lindgren citata buvo atidaryta konferencija, kurios pranešėjai ypatingą dėmesį skyrė vaikų ir jaunimo literatūros, kultūros, leidybos bei skaitymo problemoms. Konferenciją surengė Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje ir Švedijos institutas. Renginyje dalyvavo ir mūsų bibliotekos darbuotojai iš Vaikų litratūros sektoriaus. Su jais savo patirtimi dalijosi kolegos iš Lietuvos ir Švedijos. Konferencija vyko LR Seime. Sveikinimo žodį tarė jos karališkoji didenybė, Švedijos karalienė Silvija, LR kultūros ministras Šarūnas Birutis ir LR Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

Karalienė Silvija literatūrą įvardijo kaip tiltą, jungiantį žmogų ir pasaulį. Knyga vaikui padeda užaugti, jei tik ji pateikiama laiku, tinkamoje vietoje. Kadangi vaikai yra mūsų visų ateitis, labai svarbu, su kokia vaizduotės jėga jis ateis į pasaulį. Tad jei jis augs be knygų, kokia ateitis laukia mūsų visų?!

 Kaip mama ir senelė žinau, kaip svarbu vaikams suteikti galimybę skaityti, atverti kelią į literatūrą. Knygos taip pat yra kaip tiltai. Švedijai labai svarbu, kad visi vaikai turėtų galimybę prieiti prie knygų. Tarptautinis bendradarbiavimas labai svarbi viso to dalis – kad knygos būtų verčiamos, kad skaitytojai įvairiose pasaulio dalyse galėtų keisti supratimą apie vieni kitus, – konferencijoje pažymėjo Švedijos karalienė.

Kultūros ministras Š. Birutis teigė, kad skaitymas yra vienas iš ugdymo pamatų, todėl visuomenė turi darniai kovoti su skaitymo problemomis. Nepaslaptis, kad tiek vaikų, tiek suaugusiųjų skaitymo įpročiai menksta, pastaruoju metu nedžiugina vyresniųjų klasių mokinių raštingumo ir teksto interpretavimo užduočių rezultatai. Daugiausiai skaitoma tik privaloma, dalykinė literatūra. Visgi, knygose esanti kuriamoji žodžio galia augina protingą ir gilų žmogų, suteikia kultūriniam gyvenimui postūmio. Ministas palinkėjo, kad visiems, kurie dirba su žodžiu, knyga, su skaitytoju ir mokiniu, pavyktų nutiesti kelią knygai į namus.

Taigi, kokia informacija pasiekė konferencijos dalyvius?!

Ne vienas pranešėjas teigė, kad suaugusiojo užduotis užauginti skaitantį vaiką. Taip pat svarbu platinti žinią apie skaitymo skatinimą. Švedijoje skaitymo skatinimo programos nėra naujiena. Na, o Lietuvoje visa tai skaičiuoja tik pirmąjį dešimtmetį. Švedijos menų tarybos skaitymo ir skaitymo skatinimo projektų vadovas dr. Jonas Andersson pažymėjo, jog labai svarbu platinti žinią apie skaitymo skatinimą. Visuomenė turi suprasti, kad skaitymas nėra ir neturi būti priverstinis arba privalomas. Žmogus turi sąmoningai rinktis knygą (taip pat nesąmoningai tapatintis su skaitytoju) ir skaityti savo malonumui, vedinas smalsumo ar kokio kito intereso (pavyzdžiui, norėdamas sužinoti, kas tokie buvo kryžiuočiai), burtis į skaitymo bendruomenes, besidalininčias savo patirtimi.

Kuo geresni skaitymo sugebėjimai, tuo daugiau skaitoma. Ir atvirkščiai – teigė švedų specialistas. Tad augindami vaiką su knyga, nepamiršdami paskaityti jam prieš miegą, jį paverčiame tikru skaitytoju, gebančiu mąstyti, analizuoti, atsirinkti tai, kas svarbiausia. Taip nutiesiamasjo tiltas į pasaulį.

Nuo ko pradėti skaitymo skatinimą? Atsakymas labai paprastas – vaikui reikia skaityti jau nuo mažų dienų ir pratinti prie knygos. Švedijos pirmasis skaitymo ambasadorius (2011–2012 m.) Johan Unengė teigė, kad niekada nėra per anksti pradėti skaityti – besilaukiančios mamos jau gali pradėti tai daryti. Jei kyla klausimų, ką skaityti, reiktų kreiptis į specialistą – pedagogą ar bibliotekininką.

Vilniaus apskrities viešosios bibliotekos darbuotojai pasiruošę jums padėti.
Iki pasimatymo bibliotekoje!

Giedrė Narbutaitė