Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Gendručiui Morkūnui skirtas renginių ciklas

Gendručiui Morkūnui skirtas renginių ciklas

2015 m. rugpjūčio 4 d. rašytojui Gendručiui Morkūnui būtų sukakę 55 metai. Fizikas, savo didžiąją trumpo gyvenimo dalį atliko tyrimus, ieškojo būdų, kaip žmonės galėtų apsisaugoti nuo radiacijos. Pats G. Morkūnas fizika susidomėjo penktoje klasėje, perskaitęs Jakovo Perelmano knygą „Įdomioji fizika“. Pirmasis literatūrinis G. Morkūno žygdarbis taip pat buvo susijęs su fizika - 2004 m. pasirodė mokslo populiarinimo knyga „Radiacinė sauga“. Šiek tiek vėliau kaip eseistas debiutavo internetiniame dienraštyje „Bernardinai.lt“ surengtame esė konkurse senatvės tema. Atradęs rašytojo plunksnos džiaugsmus, ėmė kurti vaikams ir paaugliams. 2005 m. jis išleido pirmąją knygą vaikams „Vasara su Katšuniu“, kuri įnešė naujų vėjų į vaikų literatūrą. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius ją pripažino geriausia debiutine knyga vaikams. Per keturis metus buvo išleistos dar 3 knygos: „Grįžimo istorija“, „Blusyno pasakojimai“, „Velniškai karštos atostogos“. 2009 m., G. Morkūnui išėjus anapilin, išspausdinta paskutinioji jo knyga-apysaka „Iš nuomšiko gyvenimo“, bei biografinė apysaka suaugusiems „Puodukas kefyro ant palangės“.
Minint jubiliejinius rašytojo metus, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, bendradarbiaudama kartu su „Bernardinai.lt“, „Lietuvos rašytojų klubu“ ir „LABAITEATRU“, ėmėsi vykdyti projektą "Švęskime kosmose ir tvarte... su Gendručiu Morkūnu". Šio projekto tikslas - kuo plačiau pristatyti Gendručio Morkūno kūrybą. Tiek suaugusieji, tiek jaunimas ir vaikai visą rudenį galėjo dalyvauti net 6 kultūros renginių ciklo renginiuose.

Valandėlė su knyga.  Vykdant projektą "Švęskime kosmose ir tvarte... su Gendručiu Morkūnu", kiekvieną ketvirtadienį nuo spalio 22 d. iki lapkričio 19 d. mažieji buvo kviečiami patogiai įsitaisyti ant minkštų pagalvėlių ir klausytis ištraukų iš Gendručio Morkūno knygos „Blusyno pasakojimai“. Tad kiekvieną ketvirtadienį, lygiai 11.00 val. gražiojoje bibliotekos salėje „Po skliautu“ šurmuliuodavo pulkas vaikučių, laukiančių kelionės vėjų autobusu, pasirodymų keistame cirke, linksmybių švelniųjų pravardžių šventėje ir t.t. Skaitymų metu vaikai ne tik klausė bibliotekininkių sekamų pasakojimų, bet ir patys aktyviai užsiėmė kūrybiniais darbais (piešė, karpė, klijavo, dalyvavo viktorinose).
Vaikų biblioteka jau ne vienus metus mažiesiems savo lankytojams rengia edukacines garsinių skaitymų pamokėles. Jų metu klausomasi bibliotekininkės sekamos pasakėlės, vėliau dalinamasi įspūdžiais, mokomosi, kas yra geriausias knygos draugas, kodėl ir kaip reikia saugoti knygeles.

Kad vaikai pamiklintų rankeles ir pirštelius, buvo organizuojamas piešinių konkursas „Švenčiame kosmose ir tvarte... su Gendručiu Morkūnu“ ir kūrybinės dirbuvėlės „Dekoruojame audinius ir iliustruojame G. Morkūno knygų herojus“.
Piešinių konkursui maži ir dideli galėjo siųsti el. paštu nuskenuotus piešinius, iliustruojančius G. Morkūno kūrybą. Tai galėjo būti bet kas – Linas, kuris kepa blynus, iš „Velniškai karštų atostogų“, „Blusyno pasakojimų“ rimtuolis pirmininkas, kuris solidžiame portfelyje nešiojosi riešutų spaustukus… Piešti buvo galima bet kuo - pieštukais, flomasteriais, kreidelėmis, guašu, akvarėle arba viskuo iškart - fantazijai ribų nebuvo! Iš viso konkurso metu buvo surinkta 100 piešinių, jauniausiam konkurso dalyviui - 6 metai. Daugiausiai vaikų iliustruotos knygos - „Blusyno pasakojimai“ ir „Velniškai karštos atostogos“. Vertinimo komisija peržiūrėjo ir įvertino kiekvieną iš jų. Buvo išrinkti 4 šauniausi piešinių konkurso laimėtojai:
III vieta pasidalino du dalyviai: Daugirdas Kulvičius iš Antakalnio progiminazijos už piešinį „Monstras už tvoros“ ir Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos 2B klasės moksleivė Austėja Rudminaitė už piešinį „Rūta leidžiasi šuliniu žemyn“.
II vietą užėmė Liutauras Endrikas iš Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos su piešiniu „Vaikai eina į pelkę“.
I vieta atiteko M. K. Čiurliono menų mokyklos 5D klasės moksleivė, Ūlai Šoblinskaitei, nupiešusiai Gendručio Morkūno portretą.
Visus konkurso metu surinktus piešinius galima pamatyti mūsų bibliotekos FB paskyroje.

Jaukiose kūrybinėse rankdarbių dirbtuvėlėse, vykusiose lapkričio 19 d. Vaikų bibliotekoje, dalyviai kartu su IMSEMOS komanda dekoravo drobinius maišelius ir iliustravo G. Morkūno labiausiai patikusius veikėjus. Čia sklandė puiki nuotaika, dalyviai sužinojo daug įdomių dalykų apie audinių dekoravimo galimybes ir įvairias tam skirtas priemones, bei sukūrė dešimtis gražių, pašėlusių ir labai jaukių gendrutiškai-morkūniškų atminimo dovanėlių sau ir savo artimiesiems.
Lapkričio 12 d. raiškiojo skaitymo dirbtuvėse skambėjo Gendručio Morkūno kūrinių ištraukos. Jas įtaigiai ir išraiškingai deklamavo Vilniaus inžinerijos licėjaus, Vilniaus Žemynos progimnazijos, Vilniaus Jono Pauliaus II gimnazijos ir Vilniaus Balsių progimnazijos moksleiviai. Vertinimo komisija, kurią sudarė dailininkė, vaikiškų knygelių autorė Lina Žutautė, aktorė, režisierė, scenaristė, dailininkė, rašytoja - Kristina Gudonytė, aktorė Dalia Rasa Jankauskaitė, Gendručio Morkūno žmona, Regina Morkūnienė, ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro vadovė, Aldona Jeleniauskienė, - išrinko išrinko 4 laimėtojus:
III vieta atiteko Vilniaus Balsių progimnazijos 8 klasės moksleiviui, Rapolui Radzevičiui, ir Vilniaus Jono Pauliaus II gimnazijos 3B klasės moksleivei, Evai Aleksandrovič.
II vietą užėmė Vilniaus Žemynos progimnazijos 8 klasės mokskleivis, Arnas Vyšniauskas, o I vieta atiteko Vilniaus inžinerijos licėjaus 10 klasės moksleiviui, Umberto Masi.

Rašantiems, bet kurio amžiaus žmonėms, buvo skirtas Gendručio Morkūno vardo pirmosios esė konkursas. Taikomas svarbiausias reikalavimas, kad tai būtų pirmieji bandymai rašyti esė. Autoriai galėjo rinktis iš trijų siūlomų temų (arba sujungti dvi arba visas temas į vieną), atspindinčių ir Gendručio kūrybai būdingus motyvus: „Maži kasdienybės stebuklai“, „Kartų santykiai“, „Jaunas ir senas, mažas ir didelis - visi esame svarbūs, reikalingi vieni kitiems“.
140 įvairaus amžiaus žmonių atsiuntė apie 200 esė tekstų (vienas dalyvis galėjo atsiųsti iki 3 esė). Daugiausia rašančiųjų pateikė savo pamąstymus tema „Maži kasdienybės stebuklai“, tačiau neretai būtent ši tema ir pakišo dalyviams koją, mat parašyti nebanaliai apie stebuklus yra rimtas iššūkis. Išrinkti 4 šio konkurso nugalėtojai:
III vieta atiteko Vilniaus Žemynos gimnazijos abiturientui vilniečiui Rokui Bilotui už esė „Maži kasdienybės stebuklai“. II vieta atiteko vilnietei psichologei, socialinių mokslų daktarei Jelenai Šalaj už esė „Pasakojimai iš po patalų“. Paskelbtos dvi pirmų vietų laimėtojos: I vieta atiteko Rūtai Norkutei, IT specialistei iš Telšių už esė „Maži kasdienybės stebuklai“ ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientei Gintarei Ilginytei už esė „Maži kasdienybės stebuklai“.

Taip pat, Vaikų bibliotekoje nuo 2015 m. spalio 1 d. iki pat Naujųjų metų Vaikų bibliotekoje galima pamatyti Linos Žutautės iliustracijų parodą iš 3 Gendručio Morkūno knygų: „Grįžimo istorija“, „Blusyno pasakojimai“, „Velniškai karštos atostogos“.

Visų Gendručiui Morkūnui skirtų renginių ciklą vainikavo 2015 m. Lapkričio 24-ąją Lietuvos rašytojų sąjungoje įvykęs baigiamasis G. Morkūno jubiliejinių metų renginys.  Baigiamąjį renginį vedė aktorė A. Sunklodaitė, jame buvo apdovanoti projekto „Švenčiame kosmose ir tvarte su G. Morkūnu“ metu vykusių konkursų laimėtojai. Po apdovanojimų, „LABAITEATRAS“ dalyvavusiems padovanojo nemokamą spetaklį pagal G. Morkūno kūrybą  „Švęsti kosmose ir tvarte“. 

Džiaugiamės, kad organizuoti renginiai sulaukė didelio palaikymo ir dėmesio - juose dalyvavo apie 800 vaikų, jaunimo ir saugusiųjų. Nuoširdžiai dėkojame visiems dalyvavusiems, susidomėjusiems, taip pat projekto partneriams - „Bernardinai.lt“, „Lietuvos rašytojų klubui“ ir „LABAITEATRUi“. Pažadame, kad tai ne paskutinė iniciatyva džiaugtis Gendručio Morkūno kūryba. Viliamės, kad jam skirti renginiai prigis, taps gražia tradicija ne tik Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje Vaikų bibliotekoje, bet ir įkvėps kitas bibliotekas. Didžiausia autoriaus svajonė buvo – matyti skaitančius vaikus: „Daug skaitančių vaikų. Iš nuostabos sustingusių ir iš džiaugsmo kartkartėmis pamirštančių kvėpuoti.“ Tokiais norais - visuomet verta dalintis.