Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga, 1 dalis

Alfredas Bumblauskas, Mangirdas Bumblauskas

Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga, 1 dalis

„Lietuvos istorija: paaugusių žmonių knyga“ – naujos kartos istorijos vadovėlis, skirtas paaugliams, tačiau patrauksiantis ir istorijai neabejingo suaugusiojo dėmesį. Kitaip nei kituose vadovėliuose, pagrindinį dėmesį istorikai prof. Alfredas Bumblauskas ir jo sūnus Mangirdas skiria ne datoms ir jų „kalimui“, bet istorinio proceso pažinimui. Ši pirmoji vadovėlio dalis jaunuosius skaitytojus supažindins su šalies istorija nuo seniausių laikų iki XVIII a.

Knygos autorių tikslas – į istoriją pažvelgti vaiko akimis ir iš naujo permąstyti svarbiausius Lietuvos įvykius Europos kontekste. Čia didesnis dėmesys skiriamas kasdieniam žmonių gyvenimui – jų darbams, šventėms, būsto ypatybėms ir mitybai. Knygoje autoriai siekia papasakoti anksčiau negirdėtas istorijas, pristatyti naujus istorijos faktus ir taip patraukti jaunųjų skaitytojų dėmesį. 

Vadovėlis „Lietuvos istorija: paaugusių žmonių knyga“ nesiekia, kad mokiniai įsimintų tik faktus – jos tikslas paskatinti kūrybiškumą ir mąstymą, savarankiškai ieškant atsakymų ir permąstant istorijos mįsles. Mokiniai indvidualiai ir grupėse skatinami diskutuoti, ar reikėjo lietuviams dalyvauti Žalgirio mūšyje ir kodėl, ar gali devynmetis valdovas būti savarankiškas, ar humanistai išnyko su Renesanso epocha, ar dar ir šiandien gyvena tarp mūsų ir kokias naujoves į Lietuvą atnešė jėzuitai? Šios dilemos ir jų aptarimas padeda istoriją pristatyti įdomiai ir aktualiai. Tai ugdo kritinį mąstymą, savarankiškumą, pilietiškumą ir skatina savarankiškai tyrinėti istorijos faktus.

Viena iš netikėčiausių knygos „Lietuvos istorija: paaugusių žmonių knyga“ temų – vaikai istorijoje. Alfredas ir Mangirdas Bumblauskai pasakoja, kokie buvo jų žaidimai, auklėjimo sistema, kokias mokyklas jie lankė ir iš kokių elementorių mokėsi. O kur dar mažieji karaliai ir kunigaikščiai! Kaip jie valdė? Kaip gyveno? Kaip leido dienas savo rūmuose?