Kvalifikacijos kėlimas 2018 m. IFLA konferencijoje Malaizijoje

Kvalifikacijos kėlimas 2018 m. IFLA konferencijoje Malaizijoje

2018 m. rugpjūčio 24-30 d. Kvala Lumpūre, Malaizijoje vyko 84-oji IFLA konferencija ir asamblėja. Pagrindinė šių metų tema – bibliotekos vaidmuo bendruomenių formavime ir socialiai pažeidžiamų grupių įtraukimas į kultūros ir informacijos veiklas. Konferencijos dalyviai buvo pakviesti šūkiu „Keisti bibliotekas, keisti visuomenes“ (angl. Transform Libraries, Transform Societies).

Konferencijoje dalyvavo 3500 dalyvių iš daugiau kaip 110 pasaulio valstybių, buvo surengta apie 260 atvirų sesijų ir seminarų, pristatyta per 600 pranešimų ir 120 stendinių pranešimų. Surengta 17 val. tiesioginės interneto transliacijos (9 sesijos), suorganizuota 15 vizitų į Malaizijos bibliotekas ir informacijos centrus. Išklausyti pranešimai bibliotekų architektūros ir dizaino, bibliotekų erdvių ir paslaugų pritaikymo neįgaliųjų poreikiams, viešųjų bibliotekų paslaugų plėtros temomis. Galima teigti, kad horizontali sesijų tema buvo neįgaliųjų ir kitų socialinių grupių įtrauktis bibliotekose ir į visuomenę per bibliotekas.

Pranešėjai akcentavo, kad sukurti tinkamą ir saugią aplinką bendruomenėms galima taikant universalaus dizaino principus bibliotekos fizinėje ir virtualioje erdvėje; sukuriant patrauklią ir skirtingoms auditorijoms tinkamą navigacinę sistemą; stiprinant specialistų kompetencijas (pvz., užsienio ir gestų kalbų mokėjimas ir pan.); identifikuojant bendruomenių nuomones ir poreikius, įsiklausant ir išklausant; sukuriant bibliotekos erdves skirtingoms tikslinėms auditorijoms (pvz., sukuriant patogias erdves autizmo spektro sutrikimų turintiems vartotojams, pritaikant patalpas regos neįgaliesiems).

Konferencijos dalyviai turėjo puikią progą susipažinti, aptarti galimas bendras veiklas ir kurti bendradarbiavimo tinklus ne tik diskusijose, bet ir Konferencijų centro erdvėse, kultūros vakaro metu, parodos ir stendinių pranešimų erdvėje. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos atstovai kolegoms iš užsienio pristatė 2017 m. Lietuvoje įgyvendintą ir pasiteisinusią skaitymo skatinimo akciją „Skaitymo iššūkis“. Akcija įtraukė beveik 4600 dalyvių, jos metu perskaityta 30 tūkst. knygų. IFLA Viešųjų bibliotekų sekcijos tarybos nariai susidomėjo šiuo projektu, todėl planuojamas tolesnis bendradarbiavimas ir skaitymo skatinimo akcijos viešinimas užsienio šalyse.

IFLA konferencijos organizatoriai kiekvienais metais stengiasi įdiegti naujoves konferencijos organizavime. 2018 m. konferencijos programa nebuvo spausdinama, o dalyviai turėjo galimybe naudotis mobilia programėle; kai kurios sesijos buvo transliuojamas internetu gyvai, o įrašus galima peržiūrėti ir po konferencijos; pradėtos organizuoti trumpų pranešimų sesijos; taip pat pirmą kartą vyko akcija, kurios metu delegatai iš skirtingų šalių galėjo padovanoti knygų socialiai pažeidžiamų bendruomenių bibliotekoms. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka šiai akcijai padovanojo Kristinos Sabaliauskaitės knygą „Vilnius“ ir lietuvių liaudies pasakas, išverstas į anglų kalbą.

Uždarymo renginyje buvo apdovanotos aktyviausios IFLA sekcijos, paskelbti stendinių pranešimų konkurso laimėtojai ir žinia apie artėjančias konferencijas. 2019 m. IFLA konferencija vyks Graikijoje, Atėnuose, o 2020 m. – Naujojoje Zelandijoje, Auklande. Norintys dalyvauti, gali pateikti paraišką Lietuvos kultūros tarybai dėl edukacinės stipendijos.

Dr. Laura Juchnevič

Konsultacijos ir informacija:

(8 5) 261 9022

+370 6 823 8321

Laura.juchnevic@amb.lt

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Interaktyvi biblioteka
Rock&Roll Bibliotekininkas
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba