Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kaip žmonės anksčiau gyveno? Kraštotyros sklaida Slovėnijoje

Kaip žmonės anksčiau gyveno? Kraštotyros sklaida Slovėnijoje

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kartu su partneriais iš Švedijos, Danijos, Estijos ir Slovėnijos dalyvauja Erasmus+ projekte „Cultural Heritage for the Future: Discover, Share and Learn“. Projekto tikslas susipažinti su nacionaliniu ir kitų šalių kultūros paveldu, pasakoti ir dalintis istorijomis, kurios apjungia įvairias kultūros ir mokymosi visą gyvenimą sritis.

Įgyvendinant projektą Slovėnijos Kranj miesto viešojoje bibliotekoje vyko tarptautiniai mokymai, kurių metų partneriai buvo supažindinti su Slovėnijos Kranj miesto viešosios bibliotekos, bei jos padalinių vykdoma kraštotyrine veikla.

Bene sėkmingiausias Slovėnijos bibliotekų kraštotyros projektas  nacionalinis portalas www.kamra.si, kuriame yra talpinamos nuotraukos su įvairiomis istorijomis iš XX amžiaus. Svetainės turinį kuria 3 atminties institucijos: archyvai, muziejai ir bibliotekos, o projektą koordinuoja Celje viešoji biblioteka. Puikų bibliotekų ir kitų institucijų bendradarbiavimą patvirtina ir Jesenicės regione vykdomas projektas „Kaip žmonės gyveno anksčiau?“ (3-ojo  amžiaus universiteto, Jesenicės muziejaus ir bibliotekos bendras projektas) . Puoselėjant regionų istoriją, kultūrą ir siekiant išsaugoti kolektyvinę atmintį, organizuojami reguliarūs susitikimai su senjorais. Jų metu bibliotekos savanoriai moko fiksuoti savo istorijas: kartu su trečiojo amžiaus universiteto atstovais rūšiuoja ir skenuoja fotografijas, kuria aprašymus. Surinkta informacija keliauja į teminius albumus ir brošiūras, tampa viešų pristatymų visuomenei turiniu („Kaip žmonės anksčiau gyveno?“). 2006 metais startavęs projektas sėkmingai vykdomas iki šiol. Kasmet išleidžiamos brošiūros, kurių turinį (tekstus, nuotraukas) redaguoja patys senjorai, graibstomos akimirksniu. 

Mokymų Slovėnijoje metu projekto dalyviai susipažindinti su Kranj, Liublianos, Bledo, Škofjos Lokos miestų kultūros, istorijos ir pramoniniu paveldu, kuris yra aktyviai puoselėjamas bibliotekų ir kitų istorinės atminties institucijų dėka. 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba