Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

IFLA kongresas Roterdame

IFLA kongresas Roterdame

2023 m. rugpjūčio 21-25 dienomis Roterdame (Nyderlanduose) vyko didžiausias tarptautinis bibliotekininkų bendruomenės renginys, Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos pasaulinis kongresas (IFLA WLIC), kuriame dalyvavo daugiau nei 3 tūkstančiai bibliotekų profesionalų iš daugiau nei 100 šalių.

Šių metų kongrese dalyvavo ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Metodikos ir regiono bibliotekų vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė, kuri dalinasi savo įspūdžiais ir patirtimi.

2023 m. kongresas kvietė dirbti kartu, bibliotekauti ir organizatoriai šį anglų kalbos gramatinį veiksmą kai daiktavardžiai tampa veiksmažodžiais pasirinko neatsitiktinai. Šiais metais, bibliotekininkų bendruomenė kviesta ne tik drauge dirbti, bet ir dalintis savo skirtingomis patirtimis, mokytis vieni iš kitų, suprasti ir pažinti mūsų visų skirtumus bei panašumus. 2023 metų kongreso esminės temos – tvarumas, dirbtinis intelektas, autorių teisės, įtrauktis. Įvairiuose susitikimuose ir diskusijose kelti klausimai apie dirbtinio intelektro praktinį pritaikymą kasdienėse bibliotekos veiklose; medijų ir informacinio raštingumo ugdymo poreikį; tvarių ir darbių veiklų bibliotekose sėkmės istorijos; šiuolaikinio bibliotekos skaitytojo poreikius ir ne tik. Natūralu, kad daugelio šių klausimų diskusijų metu nepavyko atsakyti.

Kai kurie bibliotekų ir informacijos sritį veikiantys pokyčiai vyksta ir tobulėja nuolat, todėl ir sprendimai apie etinius ir moralinius dirbtinio intelekto ar kitų technologijų naudojimo ribas turi būti priimami kuo skubiau. Vienas svarbiausių klausimų, kuris buvo paliestas turbūt visose sesijose – tvarumas ir darnaus vystymosi tikslai. 2015 m. Jungtinių tautų parengtų 17 tikslų įsipareigojo laikytis 193 pasaulio šalys. Bibliotekininkystė yra sritis kuri gali prisidėti prie daugumos šių tikslų įgyvendinimo, todėl bibliotekos visame pasaulyje, suvokusios savo vaidmenį, itin daug dėmesio skiria SDG svarbai teikiant bibliotekos paslaugas, atsakingai dirbant su savo bendruomenėmis, kolekcijomis ir ne tik. Buvo galimybė tiesiogiai sudalyvauti „Žaliosios bibliotekos apdovanojimo“ teikimo ceremonijoje, kurios metu apdovanotos 3 „mažos“ tvarios iniciatyvos ir 3 „didesnės“ apimties tvarias veiklas įgyvendinančios bibliotekos. 

IFLA kongresas yra išskirtinis renginys, kuriame, jei tik yra galimybės, privalo sudalyvauti visi, nes:

  • Yra galimybė tiesiogiai bendrauti su kolegomis iš viso pasaulio, užmegzti ryšiai, kartu galima lavinti komunikacinius įgūdžius ir anglų kalbos žinias. Bendravimas stiprinamas formaliai ir neformaliose iniciatyvose.
  • Įsitikinti, jog dauguma bibliotekų gyvena tokiomis pačiomis nuotaikomis kaip ir mes ir tai yra gerai, nes bibliotekos visame pasaulyje turi bendrą kryptį.
  • Galimybė įsivertinti bibliotekoje vykdomų veiklų kokybe – dalintis savo patirtimis, išgirsti naujus atvejus. 
  • Kitų kultūrų pažinimas – dalyvavimas diskusijose, pokalbiuose bei kultūriniuose renginiuose.
  • Laiko planavimo įgūdžių stiprinimas – programa tokia išsami, kad labai svarbu tinkamai suplanuoti kiekvieną konferencijos dieną.

Kongreso organizatoriai pasirūpino įvairia programa, kuri atitiko kiekvieno poreikius – temos apėmė strateginius, vadybinius klausimus, šių dienų aktualijas. Visa diena buvo skirta aplankyti pačias įdomiausias, originaliausias ir išskirtines Nyderlandų bibliotekas ir apmaudu, kad jų tiek daug, o laiko tam skirti iškart neįmanoma. Svarbu pabrėžti tai, apie ką kalbėjo ne vienas diskusijos vadovas – bibliotekininkams reikia vyti šalin kuklumą –  mes, Lietuvos bibliotekininkai taip pat. Mes turime ir galime didžiuodamiesi girtis savo darbais – apie medijų ir informacinį raštingumą, projektus, SDG įgyvendinimą, darbą su skirtingomis bendruomenėmis ir ne tik. Turime ir galime išdrįsti dalyvauti, kalbėtis ir pa(si)rodyti kaip atrodo ir Lietuvos bibliotekos. Mūsų yra daug, mes visi skirtingi tačiau mūsų tikslai labai panašūs, kartu mes galime drauge nuveikti didelius darbus.

Žydrūnės Tichanavičienės dalyvavimą IFLA WLIC 2023 finansavo Lietuvos kultūros taryba.

 

 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba