Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Domėtis kraštotyra tampa dar paprasčiau

 Domėtis kraštotyra tampa dar paprasčiau

Viešosios bibliotekos Lietuvoje ir užsienyje turi unikalią patirtį dirbant su kraštotyra bei gali ją pristatyti, pasitelkiant tiek tradicinius, tiek inovatyvius metodus. Vienas iš jų – Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos įgyvendinamas Erasmus+ projektas „Cultural Heritage for the Future: Discover, Share and Learn“. Kviečiame susipažinti su keliais faktais apie projektą ir jo rezultatus.

Tarptautinė komanda dirba išvien

Tarptautinio projekto komandą sudaro bibliotekų specialistai iš Herningo viešosios bibliotekos Danijoje, Kranj viešosios bibliotekos Slovėnijoje, Hiiu savivaldybės viešosios bibliotekos Estijoje, Vaggeryd viešosios bibliotekos Švedijoje. Projekto koordinatorius – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Prie intelektinių produktų ruošimo prisideda suaugusiųjų švietimo, neformaliojo švietimo, komunikacijos ir kraštotyros specialistai iš šių bibliotekų. Kviečiame skaityti interviu apie kraštotyros informacijos populiarinimą ir naują svetainę „Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra“ su vyriausiąja bibliografe Zita Tiukšiene.

Bendradarbiaujant siekiama susipažinti su nacionaliniu ir kitų šalių kultūros paveldu, pasakoti ir dalintis istorijomis, kurios apjungia įvairias kultūros ir mokymosi visą gyvenimą sritis. Projekto metu jau įvyko tarptautiniai partnerių susitikimai Estijoje ir Švedijoje, kvalifikacijos kėlimo renginiai –mokymai Slovėnijoje ir Danijoje. Dar laukia ir kiti nemažiau reikšmingi projekto viešinimo renginiai, kurie vyks Adomo Mickevičiaus bibliotekoje t. y tarptautinė konferencija, mokymai ir baigiamasis tarptautinis partnerių susitikimas.

 Skirtingų šalių partnerystės rezultatas – 3 intelektiniai produktai

  • Bendras projektų partnerių tyrimas „Libraries for communities“. Studijoje siekiama atskleisti, kodėl kultūros paveldo tema yra reikšminga suaugusiųjų švietime ir kaip ji gali pasitarnauti telkiant vietos bendruomenę. Nagrinėjamos tokios temos kaip: kultūros paveldo samprata, kraštotyros vaidmuo bendruomenių gyvenime, bibliotekų bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis ir bibliotekų vietos istorijos (angl. local history) komunikaciją. Teorinę medžiagą papildo praktiniai darbo kraštotyros srityje pavyzdžiai. Kviečiame susipažinti su keletą iš jų.
  • Kraštotyros svetainė „Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra". Ši svetainė tai duomenų rinkinys arba „korys“, į kurį savo „medų“ – prisiminimus, pasakojimus, vaizdinę medžiagą – gali atnešti kiekvienas, besirūpinantis savo šalies ar regiono paveldo išsaugojimu. Bendruomenių kraštotyros“ svetainė suteikia galimybę ne tik sužinoti apie tam tikras vietoves bei asmenybes, bet ir patiems įkelti savo krašto, giminės istoriją. Tereikia užpildyti nedidelės apimties anketą, kurios duomenis patikrins svetainės administratorius. Galima sakyti, kad interneto svetainės aktyvumas priklauso nuo jos sekėjų įsitraukimo ir produkto viešinimo kampanijos bibliotekų specialistams, kraštotyrininkams ir kitiems asmenims, kurie domisi savo krašto istorija. Tad kviečiame užsukti: https://bendruomeniukrastotyra.lt/
  • Bibliotekų rekomendacijos - gairės. „8 Steps to Unfold Followship and Onboarding for Community Engagement in Cultural Heritage“  metodinė medžiaga pirmiausia skirta kraštotyrininkams profesionalams, tačiau ir visiems, kurie dirba su bendruomenių įtraukimu į šią veiklą. 8 žingsnių programa leis atrasti, pažinti ir mokytis, kartu su savo bibliotekos bendruomene bei supažindins su pagrindiniais profesinio tobulėjimo ir veiklų planavimo principais, darbo su savanoriais ir suaugusiųjų auditorijomis metodais. Detalesnė informacija apie gaires jau netrukus.

Projekto rezultatai tinkami visiems

Intelektiniai produktai pritaikyti naudoti žmonėms, kurie turi specialiųjų poreikių (regos sutrikimų turintiems žmonėms – interneto svetainė bus papildyta teksto šrifto ir kontrasto didinimo programine įranga). Produktai taps įrankiais, kuriais galės naudotis suaugusieji, patiriantys socialinę atskirtį dėl ekonominių, geografinių ar išsilavinimo priežasčių, pavyzdžiui, besimokantys suaugusieji, gyvenantys mažesniuose miesteliuose ar kaimuose ir dėl to negaunantys prieigos prie plataus kraštotyrinės informacijos spektro. Jie galės ne tik surasti įvairaus pobūdžio kraštotyrinę informaciją, bet ir ją papildyti. Bibliotekininkų, andragogų, kraštotyrininkų, bibliografų įtraukimas į projekto veiklas vyksta nuolat. Visi besidomintys suaugusiųjų švietimu, yra kviečiami prisijungti prie įvairių renginių, vykdomų partnerių šalyse-bibliotekose.

Apie kultūros paveldą Lietuvoje ir ne tik jums patogiu metu

Susipažinkite su projekto partnerių kraštotyrine veikla:

Herningo viešosios bibliotekos Danijoje lokalios istorijos enciklopedija puslapyje herninghistorie.dk

Danijos miestų ir nuosavybių nuotraukų iš paukščio skrydžio kolekcija. Karališkoji Biblioteka. www.kb.dk

Slovėnijos Kranj viešosios bibliotekos virtualus nuotraukų albumas puslapyje kamra.si.

Slovėnijos Kultūros paveldo apsaugos institutas: https://www.zvkds.si/sl/o-nas

Švedijos nacionalinė paveldo taryba („Riksantikvarieämbetet“): https://www.raa.se/

Estijoje veikia kelios organizacijos, besirūpinančios kultūros paveldo rinkimu ir saugojimu. „Muinsuskaitseamet“ – Paveldo Taryba, besirūpinanti kultūrinio paveldo apsauga: https://www.muinsuskaitseamet.ee/en/estonian-cultural-heritage-book
„Eesti Kunsti Akadeemia“ Estijos Menų Akademija, kurioje studijuojama apie kultūros paveldo apsaugą – https://www.artun.ee/en/curricula/cultural-heritage-conservation/

Svetainė „Vilnijos vartai“ yra skirta Vilniaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui (lietuviams užsienyje, moksleiviams, visiems besidomintiems Vilnija) vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Vilniaus apskritį – dramatiškos istorijos, turtingos materialinės ir dvasinės kultūros, savitų tradicijų kraštą: http://www.vilnijosvartai.lt/.

Svetainė „Dainavos kraštas“ yra skirta Alytaus regiono bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Duomenų bazės vietovių dalyje pateikiama informacijos bei apžvelgiama literatūra ir šaltiniai apie Alytaus kraštą ir jam priklausančias vietoves: http://www.dainavoskrastas.lt/.

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba