Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Bibliotekoje nuaidėjo dzūkiškos dainos

Bibliotekoje nuaidėjo dzūkiškos dainos

Paskutinę lapkirčio dieną, kai minima Šv. Andriejaus, Saulės sugrįžtuvių laukimo diena, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje skambėjo dzūkiška tarmė, pasakojimai, dainos ir buvo žaidžiami piemenėlių žaidimai. Tą vakarą buvo pristatyta Vandos Mockevičienės knyga „Šoka šarka ir genys“

Vakaro vedėjai etnomuzikologė Dalia Mockevičienė ir bibliotekos direktorius Petras Zurlys knygos autorei įteikė LR Vyriausybės padėką už reikšmingą indėlį į Lietuvos istoriją, Lietuvos kultūros sklaidą ir tradicijų puoselėjimą.

Padėką atsiėmusi knygos autorė pasakojo kaip prasidėjo jos kelias, kuriuo ėjo visą savo gyvenimą. Jau vaikystėje Vandos Mockevičienės „tota“ (tėtis) sakė, kad ji nieko daugiau nemoka, tik šokti ir dainuoti. O laikas parodė, kad tai ir buvo jos likimas. Dar dirbdama pradinių klasių mokytoja ji atsirinkdavo akimis vaikus, kurie galėtų šokti. V. Mockevičienė nenustygo vietoje, ji organizavo mokyklų vakarones. Matydama Vandos užsidegimą mokyklos direktorė išsiuntė Vandą į muzikos kursus. Taip ji tapo muzikos mokytoja ir įkūrė Nedzingės kaimo vaikų folkloro ansamblį „Piemenukai“. Pavadinimą jam davė kaimo žmonės vadinę atlikėjus piemenukais. Anot knygos autorės, šis ansamblis gyvavo kaimo bendruomenės palaikymo dėka.

Knygos leidimui buvo gautas dalinis LR kultūros tarybos finansavimas, tačiau be artimųjų, kaimo žmonių paramos knyga nebūtų buvusi tokia, kokia ji yra dabar. Prie knygos pasirodymo prisidėjo ir Varėnos rajono savivaldybė, Dzūkijos nacionalinis parkas, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, UAB „Tandemus“, spaustuvė „Petro ofsetas“.

Petras Zurlys pristatydamas knygą atkreipė dėmesį, kad joje susitinka praeitis, dabartis ir ateitis, mūsų tautos gyvastis. Kngos apipavidalinimui pasirinktos labai natūralios spalvos: viršeliui – žalia, kuri simbolizuoja pavasarį, gyvybę, o nugarėlei – ruda, kuri primena rudenį, derliaus nuėmimą, žemę.

Knygą apipavidalinusi dailininkė Astė Masiukaitė norėjo, kad iliustracijos būtų paprastos ir aiškios, kad vaikai suprastų, jog tai jiems skirta knygelė. Ji stengėsi neiššokti aukščiau folkoro su menais. Įkvėpimo sėmėsi iš liaudiškų rankdarbių – užuolaidėlių ant kurių viena linija buvo siuvinėjiamos tokios frazės kaip „labas rytas, gero apetito“ ir nieko daugiau. Knygos iliustracijos tokios, kad jas galima lengvai perkelti ir atspausdinti ant marškinėlių, nulipdyti ar sukurti kitą gražų darbelį. Tai ir buvo vienas iš Astės tikslų, kad knygos paveikslėliai būtų ne tik suprantami, bet ir įkvėptų kūrybai.

Knygos redaktorė Margarita Gaubytė ir Vilniaus dailės akademijos profesorius Albertas Gurskas palinkėjo Daliai Mockevičienei nesustoti ir toliau dalintis folkloro kraityje sukauptais turtais, ir kad jie pasklistų po visą Lietuvą. Profesorius įsitikinęs, kad tik esant tokiai šilumai, kokią jis jaučia būdamas su šios knygos kūrėjais, galima sukurti gražius dalykus.

Paskutinę dieną prieš Adventą bibliotekos sienas drebino ir susirinkusiųjų sielas bei kūnus kuteno dzūkiškos dainos bei muzika, kurią atliko Nedzingės kaimo ansamblis su Nedzingės kaimo vaikais.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas