Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Atraskite romantizmą: slapti menininkų gyvenimai

Atraskite romantizmą: slapti menininkų gyvenimai

Ar teko girdėti, jog J. S. Bachas laikomas vienu ryškiausių kompozitorių per visą muzikos istoriją? Arba, kad renesanso tapytojo Leonardo Da Vinčio žymiausias paveikslas yra „Mona Liza“? Tikriausiai bent keletą kartų esate nugirdę šiuos faktus mokyklos suole arba skaitėte renginių, parodų programose. Šią savaitę cikle „Atraskite romantizmą“ Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka jums pristato du Elizabeth Lunday leidinius, kuriuose – ne nuobodūs kūrėjų gyvenimo faktai, o pačios įdomiausios bei siaubingiausios kompozitorių ir dailininkų istorijos.

Elizabeth Lunday knygoje Slapti didžiųjų kompozitorių gyvenimai: nutylėti faktai apie muzikos pasaulio garsenybes (2014) rasite romantizmo epochos kūrėjų – F. Mendelsono, F. Šopeno R. Vagnerio ir kt. – intriguojančių gyvenimo įvykių istorijas (vertėtų pridurti, jog leidiniuose nepraleidžiami ir kitų epochų autoriai). Drabužinėje palikote paltą, parodėte bilietą ir įsitaisėte savo vietoje koncertų salėje ar operos teatre. Atsivertėte blizgančią programą, perskaitėte nepriekaištingą kompozitoriaus aprašą (p. 7). Tačiau ar žinojote, jog iš tiesų daugybės kompozitorių gyvenimai buvo išties pašėlę? Pavyzdžiui, Bachas parašė „Gerai temperuotą klavyrą“ sėdėdamas cypėje, Vagneris iškepė „Lochengriną“ sprukdamas nuo kreditorių ir t.t. Tokių dalykų tikrai nerasite nuobodžioje ir geranoriškose koncertų programėlėse. Tam turite šią knygą (p. 7).

Knygoje Slapti didžiųjų dailininkų gyvenimai: nutylėti faktai apie garsiausius tapytojus ir skulptorius (2014) autorė tokiu pačiu principu pristato ir vaizduojamojo meno romantizmo atstovus, pavyzdžiui, Fransiską Goją. „<...> Goja liko kurčias, o jo gyvenimas daugiau nebebuvo toks kaip anksčiau. Jo menas taip pat“ (p. 68). Elizabeth Lunday rašo – „šioje knygoje surinkau labiausiai šokiruojančius pasakojimus apie didžiuosius dailininkus – visas gėrybes, kurių nepaminėjo jūsų meno istorijos profesoriai“ (p. 8). Knygose orientuojamasi ne į laimėjimus meno srityje, tačiau į pikantiškiausias gyvenimo detales. Autorė taip pat pabrėžia, nors jų gyvenimai buvo pilni keistenybių ir išbandymų, „galiausiai turėtume džiaugtis, kad dauguma menininkų mirė anaiptol ne iš nuobodulio. Daugelis gyveno ties chaoso riba, kur ir gimsta tikrasis menas“ ( p. 9).

Taigi į sceną žengia dirigentas, užgėsta šviesos, jis pakelia batutą. Tik įsikibkite į kėdę – laukia nepatogi kelionė ( p. 8). Kviečiame leidinius skaityti Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Meno skyriuje. Knygas iš anksto galite užsisakyti naudojantis bibliotekos elektroniniu katalogu http://ekatalogas.amb.lt/

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas